Skip to main content

İkinci El Yangın Merdiveni


Yangınlar karşısında insanların canını daha hızlı biçimde kurtarma çabası içine girdiği durumlarda yangın merdiveni insanların imdadına yetişircesine apartmanlarda, işyerlerinde ve yangın çıkabilecek her türlü alanlarda yer almaktadır. Yangın merdivenine her zaman içim ihtiyaç duyulmakta olup özellikle de çok büyük binalarda olması gereken en önemli yapılar arasında da gelmektedir. Büyük binaları, apartmanları, evleri ya da iş hanları olan kişilerin çok maliyete girmeden de yangın merdiveni ihtiyaçlarını giderebilmeleri mümkündür. Bu kapsamda ikinci el yangın merdiveni tercihi de yapılabilecek en mantıklı tercihlerden biridir. İnsanların rahatça ve hızlı biçimde yangından kaçmalarını sağlayacak ikinci el yangın merdiveni de mutlaka dayanıklı, sağlam ve sert yapıda olmalıdır.

[widgetkit id="31" name="İkinci El Yangın Merdiveni"]

İkinci El Yangın Merdiveni Nedir

Yangın merdiveni nedir sorusu bilmeyenlerin çok fazla sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Daha doğrusu yangın merdiveninin tam olarak ne işlevi gördüğüne, ne gibi avantajları olduğuna dair bilgisi olmayan kişilerin çok fazla sorduğu yangın merdiveni nedir sorusunun karşılığı olarak yangın merdiveni, yangın anında insanların çok hızlı bir biçimde ve en güvenli olabilecek şekilde kendilerini yangın alanının dışına atması için kullandığı bir üründür. Uzmanlar tarafından yapılan çeşitli araştırmalara göre yangın durumlarının ilk 3 dakika içerisinde ortama çok fazla duman yayıldığı 6 dakika içerisinde de ortamın alevlerle kaplandığı tespit edilmiştir. Bu durumlarda insanların yangın yerlerinde çok fazla kalması hem kendi sağlıklarının olumsuz etkilenmesine hem de hayatlarını kaybetmelerine bile yol açabilir. Bu gibi durumlarda yangın mahallinden daha hızlı ve güvenli biçimde kurtulmak, kişinin kendisini yangın alanının dışına atması için yangın merdivenlerinin kullanılmasında yarar vardır.

İkinci El Yangın Merdiveni Fiyatları

Yangın merdivenine belirttiğimiz üzere çoğu alanlarda fazlasıyla ihtiyaç vardır. Bu anlamda özellikle de büyük binalar, evler, apartmanlar ve daha birçok alanda bu gibi yapıların sahipleri yangın merdiveni tercihlerinde yangın merdiveni fiyatları için de araştırma yapmaktadır. Yangın merdiveni fiyatları satılan firmadan firmaya değişmekte olup ikinci el yangın merdiveni fiyatları daha uygun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalitesine, çeşidine, özelliklerine ve satıldığı firmaya göre değişik fiyatlandırmalara sahne olan yangın merdivenlerine dair daha detaylı fiyatlar için de Uzay Yangın, uzayyangin.com, platformunu ziyaret edebilirsiniz. Yangın alanlarındaki tecrübeleri ve gelişimleriyle gerek müşterilerine gerekse de ziyaretçilerine en güncel, kapsamlı ve aydınlatıcı bilgileri de vermektedir.

İkinci El Yangın Merdiveni Çeşit

İkinci El Yangın Merdiveni Çeşitleri 

Toplamda iki tip olan yangın merdiveni çeşitleri arasından iyi seçim yaparak en uygun yapıya en uygun yangın merdiveninin entegre edilmesi gerekmektedir. Binaların yangından korunmasına yönelik yönetmeliğin izin verdiği iki tip yangın merdiveni ise sırasıyla dairesel yangın merdiveni ve Z tipi yangın merdivenidir. Bu yangın merdiveni tipleri arasında ise yapı yüksekliği, binanın yaşı, katlarda yer alan kişi sayısı, yapının fiziksel durumu ve binanın kullanım amacı gibi kriterler ele alınarak tercih yapılmalıdır.

Ayrıca itfaiyenin olumlu rapor vermesi de yine yangın merdiveni tipinin seçilmesinde önemli bir durumdur. Yangın merdivenleri bahsettiğimiz üzere çeşitli yapılarda son derece ihtiyaç duyulan kriterler arasındadır. Sıfır olmasa bile ikinci el yangın merdivenleri de yine tercihler arasında olabilir. Binanın konumu, yaşı gibi kriterler de değerlendirilerek yine her ne kadar ikinci el olsa da yangın merdiveninin sağlamlık testi de yapılarak tercih edilmesinde son derece yarar vardır. 

Sizler de yangın merdiveni tercihi yaparken ikici el ya da sıfır olmasına da dikkat ederek sağlamlık testini yaptırmalı ve uygun yapılara uygun yangın merdiveni çeşidinin geldiğine de emin olmalısınız.

BLOG