Skip to main content

Kuru Sprinkler Sistemi Nasıl Çalışır?


Sprinkler yangın söndürme sistemleri kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Buna göre kuru sprinkler yangın söndürme sistemlerinden de bahsetmek mümkündür. Kuru sprinkler sistemin çalışma mantığı da oldukça basittir. Buna göre herhangi bir ya da daha fazla sprinklerin patlamasıyla kuru alarm vana üzerinde yer alan hava basıncı düşer. Düşen hava basıncı kurulu biçimdeki basınçlı suyun boşluk kalmasıyla birlikte kuru alarm vana klapesini kaldırır. Bu şekilde su yürür. Bu kapsamda basınç anahtarı düşen hava basıncını hissederek elektriksel alarm verir.

Kuru Borulu Sprinkler Sistemi - Uzay Yangın

Kuru sprinkler sistemler yangınlara ilk müdahalenin yapılması adına mutlaka birçok alanda bulundurulması gereken sistemlerdir. Bu sistemler ile birlikte yangındaki duman miktarı azaltılır, sıcaklık düşürülür. Böylelikle hem daha seri biçimde yangın söndürülür hem de neticesinde çeşitli felaketlerin de önüne geçilir.

Kuru Borulu Sprinkler Sistemi

Kuru borulu sprinkler sistemi birçok firmada yer alması gereken, apartmanda, evlerde ya da otel gibi toplu kalım alanlarında da bulundurulması gereken yangın söndürme sistemleridir. Çok aktif biçimde çalışmasıyla birlikte yangına anında müdahale edebilen bu sistemler ile birlikte yangınlar çok daha hızlı ve kolay biçimde söndürülebilir. İşyeri sahiplerinin, ev sahiplerinin ve benzeri kapalı yapılardaki yerlerin sahipleri bu gibi sistemleri dikkate alarak ve bu yapılarda mutlaka yer vererek oluşabilecek yangınları da kökten önleyebilir.

Kuru Tip Sprinkler Nerede Kullanılır? - Uzay Yangın

Kuru Tip Sprinkler Nerede Kullanılır?

Kuru tip sprinkler nerede kullanılır gibi sorular da fazlasıyla sorulan sorulardır. Özellikle de yangın anında patlayan sprinkler sistemden etrafa saçılan sular yangının söndürülmesi için en etkili yollardan biridir. Bu kapsamda kişilerin, ev sahiplerinin ve çeşitli işyerleri sahiplerinin kuru tip sprinkler sistemini edinmesinde yarar vardır. Kuru tip sprinkler genel olarak;

Kuru Sprinkler Sistemi Nasıl Çalışır? - Uzay Yangın

  • Evlerde,
  • Otellerde,
  • Pansiyonlarda,
  • Ofislerde,
  • Şirketlerde,
  • Öğrenci yurtlarında,
  • Stüdyo dairelerde

kullanılmalıdır. Oluşabilecek anlık yangınlarda hemen devreye girerek yangının söndürülmesini sağlayan bu sistemler ile birlikte oluşabilecek çeşitli felaketler de hemen engellenebilir. Bu gibi sistemlerin hemen alınarak monte edilmesi ve kullanılmasında yarar vardır. Aksi taktirde yangına müdahale noktasında geç kalınabilir.

BLOG