Skip to main content

Araç Söndürme Sistemleri


Ağır veya hafif, ticari veya bireysel, iş veya hususi amaçlı kullanılan tüm araçlarda araç söndürme sistemleri bulundurulması, özellikle can güvenliğinin sağlanması açısından çok önemlidir. Anında yapılacak bir müdahaleyle büyük maddi hasarlar ve can kayıpları önlenebilir. Daha ziyade yolcu ve yük nakli yapan araçlarla, ağır iş makineleri için tasarlanan araç söndürme sistemleri, belirli bir mekanizması ve düzeni olan sistemlerdir.

Araç söndürme sistemleri içerisinde sistemi kontrol eden bir panel, algılama sistemi, söndürücünün içerisinden geçtiği bir silindir ve müdahaleyi mümkün kılan boşaltma nozulları bulunmaktadır. Bu sistemlerin söndürücü ajanı kuru kimyevi tozlardır.

Dijital bir panele sahip olan araç söndürme sistemleri, farklı algılama seçenekleriyle etkili bir söndürme yeteneğine sahiptir. Alevleri seri şekilde kapatmakta, böylece yeniden tutuşmayı önlemektedir. Kullanım sonrasında ise yeniden montaj veya dolum maliyeti oldukça düşüktür.

Otobüs Yangın Söndürme Sistemleri

Yolcu taşıma amaçlı kullanıldığı için özellikle yılın belirli periyotlarında yüksek yoğunlukta kalabalıkların nakledilmesi nedeniyle otobüs yangın söndürme sistemleri, birçok kişinin can güvenliği söz konusu olduğu için asla ihmal edilmemesi gereken sistemlerdir.

Araçların makine kısımlarında meydana gelebilecek yangınlarda ani soğutma özelliğinin bulunması yangın söndürme sistemleri ile mümkün olmaktadır. Otomatik olarak müdahale etmesi ve yükselen ısıyı düşürmesi özelliği daha büyük zararları önlemesi açısından mühimdir.

Büyük otobüslerin bagaj taşınan kısımları, motor kısımları ve mutfak kısımları gibi bölümlerde üç farklı söndürme mekanizması kurulabilmektedir. Kullanılmadığı sürece uzun süre yeniden dolum ihtiyacı gerektirmez. Motor bölümlerinde hızlı soğutma yapmamaktadır. Böylece motor parçalarına zararı dokunmamaktadır. Kullanımdan sonra temizlik gerektirmez.

Firmamız tarafından en kaliteli malzemelerin kullanıldığı otobüs yangın söndürme sistemleri 5 yıl garantili olmaktadır. Kullanım sırasında ortaya herhangi bir zararlı gaz çıkarmaz. Üstelik doğaya karşı da oldukça zararsızdır.

Otobüs Yangın Söndürme Tüpü - Uzay Yangın

Endüstriyel Yangın Söndürme Sistemleri

Devasa yatırımların söz konusu olduğu sanayi bölgelerinde yangın riskini bertaraf etmek için endüstriyel yangın söndürme sistemleri kullanılmaktadır. Çalışılan sektöre bağlı olarak hangi yangın türünün ortaya çıkacağı hesaplanarak, yangın türüne karşı en etkili kimyasalları içeren söndürme sistemi tercih edilmektedir.

Kullanım alanına göre kuru kimyevi tozlu, sprinkler, sulu veya köpüklü söndürme sistemleri seçilebilmektedir. Tamamen bilimsel bir anlayışla uzman mühendislerimiz tarafından uygun söndürme sistemlerinin entegre edilmesi sağlanmaktadır.