Skip to main content

Yangın Kapısı


Yangın kapısı binaların yangından korunması çalışmaları kapsamında yer alan en önemli yangın güvenliği ünitelerinden biridir. Farklı amaçlarla kullanılan binalarda meydana gelebilecek yangın tehlikesine karşın, çalışan, bulunan veya yaşayan insanların sağlıklı şekilde binayı terk etmelerine yardımcı olan yangın kapısı, farklı modellerde üretilebilmektedir.

Genel amacı insanların binayı zarar görmeden terk etmesi olan kapıların, öncesinde yönlendirme tabelaları sonrasında ise yangın merdivenleri yer alır.

Yangın güvenliği açısından binadan ayrılmayı kolaylaştıran ve duman ile ısıdan etkilenmeden yangın merdivenlerine ulaşılmasını mümkün kılan yangın kapıları, tek kanatlı, çift kanatlı ve panik barlı olarak üretilebilmekte ve kullanılabilmektedir. Birçok aksesuarı da barındıran yangın kapılarının ölçüsü, imalat öncesi yangın firmalarının gerçekleştireceği etüt çalışması ile alınmaktadır.

Dolgular ile kapı boşluğuna yerleştirilen kasalara menteşeler aracılığı ile tutturulan kapı kanatları, acil durumlarda kolay açılacak şekilde yangın kapısı emniyet kilidi ile güvenli hale getirilmektedir.

Yangın Kapısı İmalatı

Yangın kapısı imalatı bilimsel bilgiler ışığında son teknolojik gelişmeler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kullanılacağı alanın büyüklüğü ve binanın türüne göre farklı dayanıklılıklarda üretilen bu kapıların, yangın anında oldukça yüksek direnç göstermesi gerekir.

Yangında birincin öncelikte insanların can güvenliğini sağlamak yer aldığı için, yangın kapılarının çeşitli yönlendirme levhaları ile yangın merdivenine ulaştırması gerekir. Böylece imalattan kullanıma kadar geçen sürecin sonucunda insanları sağlıklı şekilde zemine ulaştırma amacına ulaşılmış olur.

Üretim sürecinde çeşitli standartlara göre imalat gerçekleştirilmesi, kaliteli malzemelerin kullanılması, ölçülerin doğru alınması, yardımcı elemanların ve ekipmanların yüksek kalitede tercih edilmesi, yangın güvenliğinde bütünlüğü sağlamak açısından önem arz eder.

Binaların yangından korunması ile ilgili alınacak tüm bütünsel tedbirlerin içinde yer alan önemli birimlerden biri olan yangın kapıları, yüksek sıcaklığa dayanabilmeli, duman sızdırmamalı ve tüm aksesuarları ile birlikte insanların hizmetinde olmalıdır.

Yangın Kapısı TSE Standartları

Yangın kapısı TSE standartları her firmanın ve kullanan binanın riayet etmesi gereken kaideleri içermektedir.

Binalarda belirli standartlarda yer alması gereken yangın kapıları aynı zamanda imalat ve montajda uyulması gereken kuralları içermektedir. Bu standardın TS EN 1634-1 başlığı altında toplandığını ve tüm firmaların bu ortak standarda uyması gerektiği görülmektedir. Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan bu kaideler, Avrupa standartları ile de uyum göstermektedir.

Yangın Kapısı Standart - Uzay Yangın

Alanında uzman teknisyenler ile TSE standartlarına uygun üretimler yapan yangın kapısı firmaları her açıdan en üstün kaliteye ulaşmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli kurumsal alımlarda da ihale şartnamelerinde bu standartlara uygun ürünler talep edilmektedir.

Yangın Kapısı Kilidi

Yangın kapısı kilidi kapıların en önemli aksesuarlarından biridir. Kapının kendiliğinden kapanmasının ardından kilit devreye girer ve duman ile ısının karşı tarafa geçmesini önleyecek önlemi alır. Bu önlem kapının sıkı sıkıya kapanmasını sağlamaktır.

Yangın Kapısı Kilidi - Uzay Yangın

Elbette bu kilit kapının açılmasını önleyecek nitelikte olmamaktadır. Acil durumlarda içeriden hafif bir dokunuşla yeniden açılabilmektedir. Tam tersi harekette ise dışarıdan açılmaması sağlanır. Kilit bunu sağlayarak hem yangının olumsuz etkilerinin dışarı çıkmasını önlemekte, hem de dışarıdan açılmasını önleyerek olası hırsızlık faaliyetlerinin önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Yangın kapısı kilitleri yangın merdivenine ulaşmayı engellemez. Yangın başlayınca ortaya çıkan dumanın ve yüksek ısının dışarı çıkmasını önlemek için kapının sapa sağlam kapanması gerekir. Bunu da sağlayan yangın kapısı kilididir.

Yangın Kapısı Kilidi Nasıl Takılır?

Yangın kapısı kilidi emniyet kilidi olarak bilinen ve kapının içeriden dışarıya doğru açılmasını kolaylaştıracak şekilde monte edilen parçasıdır. Kapı kilidinin montaj aşamasında doğru bir teknik ile yerleştirilmesi, yangın anında kullanımı kolaylaştırır.

Yangın kapısı kilidi takılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur panik bar ile uyumlu olması, panik bara yani yangın kapısı koluna dokunulduğu an kilidin boşa düşmesidir.

Yangın kapılarında acil durumlarda içeriden dışarı doğru hareket söz konusu olduğu için, insanların panik bara dokunur dokunmaz yangın kapısı kilidinin açılması ve söz konusu harekete izin vermesi gerekir. Bunun için de deneyimli yangın kapısı firmalarının teknisyenlerinin profesyonel şekilde montajı gerçekleştirmeleri esastır.

Yangın kapıları ile ilgili tüm işlemlerin bu şekilde yapılması yangın güvenliğini teminat altına almak için önemlidir.

Yangın Kapısı Kilidi - Uzay Yangın

Yangın Kapısı Kolu

Yangın kapısı kolu acil durumlarda çıkış kolu olarak kullanılan yangın kapısı aksesuarıdır. Panik par olarak da bilinen bu kollar normal kapı kolu gibi olabilir. Ancak genelde kullanılan biçimi aşağı doğru itilen ve kolayca açılmasını sağlayan panik kol şeklindedir. Tehlikeli durumlarda kullanılacağı için oldukça işlevsel şekilde görev yapmalıdır.

Sadece açılma değil aynı şekilde güvenli olarak kapanma özelliğine de sahip olan yangın kapıları, menteşe ve kol bütünlük halinde kapanmaya yardımcı olacak bir fonksiyona sahiptir. Böylece acil durumlarda kapı açıldıkça otomatik olarak geri kapanacak ve olası duman-sıcaklık insanların kaçış noktalarına temas etmeyecektir.

Yangın merdivenlerine açılan bu kapıların işlevsel şekilde çalışması doğru montaj ve aksesuar seçimi ile mümkündür.

Yangın Kapısı Kolu - Uzay Yangın

Tek Kanatlı Yangın Kapısı

Tek kanatlı yangın kapısı tek bir dokunuşla kullanılabilen ve açmak için fazla çaba gerektirmeyen yangın kapısı türüdür. Genelde üzerinde tek bir panik bar bulunan ve seri şekilde açılması mümkün olan kapıdır. Yangın kapılarının yönetmelik gereği belli bir ölçüde olması gerektiğinden, tek kanatlı olsa dahi insanların rahat bir şekilde dışarıya çıkmasını sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır.

Montaj sürecinde teknik olarak tüm kurallara uygun şekilde yerleştirilen tek kanatlı yangın kapısı, dışarı doğru açılacak şekilde kullanılır. Açıldıktan sonra kapanması da otomatik olarak gerçekleşen bu tür kapıların en büyük avantajı duman sızdırmaması ve belirli derecede ısıya kadar dayanabilmesidir.

Tek Kanatlı Yangın Kapısı - Uzay Yangın

Çift Kanatlı Yangın Kapısı

Çift kanatlı yangın kapısı binanın mimari yapısı başta olmak üzere kullanım amacına ve kullanan kişi sayısına göre tasarlanan kapıdır. Aynı anda birçok insanın kullanabileceği tarzda dizayn edilen çift kanatlı yangın kapıları, yüksek binalar ile aynı anda yüzlerce insanın bulunduğu alışveriş merkezleri, hastaneler, fabrikalar veya okullar gibi binalarda tercih edilmektedir.

Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde de insanların bir an önce binadan ayrılmalarını kolaylaştırmak için çift kanatlı yangın kapısı tercih edilebilir.

Yangın kapılarının birincil görevi insanları yangın anında zemine sağlıklı şekilde ulaştırmak olduğu için, mümkün olan en kısa sürede tüm insanların binadan ayrılabilmesini sağlamak amacıyla önlem alınmaktadır. Çift kanatlı yangın kapısı da binadaki tüm insanların en hızlı ve sağlıklı şekilde binadan ayrılmalarını hızlandırmak gayesiyle üretilmekte, monte edilmekte ve kullanılmaktadır.

Çift Kollu Yangın Kapısı - Uzay Yangın

Panik Barlı Yangın Kapısı

Panik barlı yangın kapısı kriz anında insanların yangın tehlikesinden kaçmak için kullanabilecekleri en işlevsel kapı türünü ifade etmektedir. Panik bar sayesinde neredeyse hiçbir fiziksel kuvvete gerek olmadan tek bir dokunuşla yangın kapısını açmak mümkün olmaktadır.

İleriye ve aşağı doğru bir hareket ile yangın kapısının açılmasını sağlayan panik bar, çocuklar tarafından bile rahatlıkla açılabilmektedir. Böylece saniyelerin bile önemli olduğu yangın tehlikesinde vakit kaybedilmesini önlemektedir.

İnsanların yangın anında panik halde yangın kapısına doğru yol alması, içinde bulunulan riskli durumda sağlıklı düşünememelerine yol açabilmektedir. Bu amaçla dizayn edilen panik barlar, herhangi bir üst düzey düşünmeye gerek olmadan, sadece basit bir fiziksel hareketle kapının hızlıca açılmasını sağlar ve insanların sağlığını korumalarına yardımcı olur.

Çift Kollu Yangın Kapısı - Uzay Yangın

Yangın Kapısı Menteşesi

Yangın kapısı menteşesi kanat ile kasa arasında açılıp kapanmayı kusursuz sağlayacak şekilde takılması gereken parçadır. Özellikle yangın kapıların otomatik olarak açılıp kapanma gerçekleşmek zorundadır. Yangın riskinin olmadığı durumlarda bu özellik belirli periyotlarda kontrol edilmelidir.

Yangın anında ise kapı menteşesinin taşıdığı kritik rol önemini gösterecektir. İnsanlar dışarı doğur çıktıkça kapının kendiliğinden geri kapanması gerekir çünkü panik anında kapıyı yeniden kapatmak için bir güç kullanılmasına imkan olmayacaktır. Kapının kendiliğinden kapanması işlevini kapı menteşesi yerine getirecektir.

Yangın anında kapıların sağlıklı şekilde çalışması için alınan önlemler yangın kapısı menteşesinin üstlendiği misyon ile paralel şekilde ilerlemektedir. İçerideki dumanın ve ısının dışarı çıkmaması için kapının hızlı şekilde geri kapanması önemlidir.

Görevi üstlenen menteşeler kaliteli olarak monte edildikleri için yangın anında binadakileri yüz üstü bırakmaz. Bu yüzden yangın güvenliği tedbirleri alınırken en kaliteli ürünlerin tercih edilmesi, ihtiyaç anında tüm aksesuarların görevini yerine eksiksiz getirmesi için önem arz etmektedir. Kaliteli ürün ve işçilik için ise deneyimli yangın kapısı firmaları ile işbirliği kurmak gerekir.

Yangın Kapısı Menteşesi - Uzay Yangın

Yangın Kapısı Montajı

Yangın kapısı montajı tamamen profesyonel şekilde yapılması gereken ve imalatta kusursuz şekilde ortaya çıkan üründe hata yapılmaması gereken bir işlemdir.

Fabrikadan istenen özelliklerde çıkan yangın kapısının montajı ileride problem yaşanmaması adına gerçekten uzmanlık gerektiren bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Montaj yangın anında kapının dayanıklılık seviyesini de önemli şekilde etkilemesinden ötürü teknik kaideler gözetilerek yapılmalıdır.

Montaj kapsamında kapının alınan ölçüye göre kapı boşluğuna yerleştirilmesi, gereken dolguların yapılarak tutturulması ve yangında ortaya çıkan sıcaklık miktarına göre dayanması söz konusu olmaktadır.

Kapı kanatlarının menteşe aracılığı ile kasaya yerleştirilmesi, geçirgenliğinin olmaması, kapı açılış yönünün doğru olması, sızdırmaz olmasının sağlanması, kapı kollarının doğru monte edilmesi, yangın kapısı montajında dikkat edilmesi gereken kurallardır.

Yangın Kapısı Montajı - Uzay Yangın

Yangın Kapısı Fiyatları

Yangın kapısı fiyatları yukarıda sayılan tüm değişkenlere bağlı olarak farklı şekilde değerlendirilmektedir. Kapılarda istenen aksesuarlar fiyatlandırmayı etkilemektedir. Elbette kapıların ölçüsü de kullanılacak malzemenin kalitesiyle doğru orantılı olacak şekilde değerin belirlemektedir.

Kanat sayısı veya kullanılması istenen menteşelerden kollara kadar kaliteli bir malzeme ile yapılacak üretimlerde yangın kapısı fiyatı belirlenebilmektedir.

Çeşitli ihale şartnamelerinde istenen koşulları yerine getirmek için malzeme ve işçilik fiyatı veren yangın kapısı firmaları, % 100 uyumlu olacak şekilde çalışmak durumundadır.

Talep edilen ürünü uygun imalat ile hazırlayan ve montajından tamirine kadar birçok süreçte sorumluluk üstlenen deneyimli firmalar fiyatlandırma konusunda da değişen piyasa koşullarına göre hareket etmek durumunda kalmaktadır.