Skip to main content

Duman Dedektörü Modelleri


Hemen hemen herkesin ömrü boyunca ufak çapta da olsa yangın riskine maruz kaldığı görülmektedir. Yangın anında yapılan panikler, kaybolan hayatlar ise işin üzücü boyutunu oluşturmaktadır.Duman dedektörü ise aslında kendi küçük işlevi büyük olan bir cihaz olarak bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Bu cihazlar yangın meydana gelmeden oluşan dumanı algılayarak devreye girmektedirler. İyonize, ışın tipi ve optik dedektörler olarak üç çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Hepsinin kendine ait bir çalışma sistemi olup, hangisini tercih edeceğiniz tamamıyla size kalmaktadır.

Son yıllarda yapı sektöründeki gelişmeyle de bağlantılı olarak akıllı bina diye adlandırılan yapıların büyük bir bölümünde bu sistemi görmek mümkündür. Büyük plazalar, iş yerleri, fabrikalar gibi riskte bulunan mahallerde kullanılması büyük çaplı yangınlara karşı alınabilecek en güzel örneklerden biridir.

Yangın Dedektörü İstanbul - Uzay Yangın

Duman Dedektörü Paneli

Yangın çıkmadan haber veren dedektörler kablolar ile duman dedektörü paneli üzerine bağlı olmaktadır. İtfaiye ve iş güvenliği uzmanlarının yangın riskine karşı özellikle de ticari alanlarda onay verdiği dedektörlerin tamamı kablolu olmaktadır. Bazı firmalar maliyetten kaçmaya çalıştıkları için bir panele bağlı olmayan kablolsuz dedektörleri tercih etmektedirler. İlk başta kaçılan maliyet ise büyük bir yangın neticesinde tam olarak hizmet vermeyeceği için amaca ulaşılmayacaktır. İşletmenizde yangın riskini en aza indirmek istiyorsanız önceliğiniz her daim kaliteli dedektörler olmalıdır. Sonuç itibari ile hem can hem de mal güvenliği açısından önem teşkil eden bu cihazların doğru seçilmesi gerekmektedir.

Seçimi doğru olarak yapmamış olan firmaların büyük bir kısmı hele ki bir de sigortaları bulunmuyor ise bu durumda büyük kayıplar yaşamakta ve çoğu zaman durum iflasa kadar gidebilmektedir. Her şeyden önce sağlık düşünülmeli bu gibi durumlar için maliyet ikinci plana atılmalıdır. 

Duman Dedektörü İstanbul - Uzay Yangın

Duman Dedektörü Fiyat

Yangın riskine karşı önlem almak için bina inşasında iken daha gerekli tesisatın sağlanmasına özen göstermenizi önermekteyiz. Duman dedektörü fiyat araştırması yapıyorsanız öncelikle hangi tür duman dedektörü kullanacağınıza karar vermenizde yarar bulunmaktadır. Farklı kalite standartlarında ve farklı çalışma sistemlerinde bulunan çeşitlerden seçim yapmanız mümkündür. Ayrıca unutmayınız ki serbest piyasa sebebi ile satışını gerçekleştiren gerek e ticaret siteleri gerekse reel mağazalar aynı cins ürün için farklı fiyatları sizlere sunabilecektir. Fiyat araştırma yaparken alacağınız ürünün özelliklerine kesinlikle dikkat etmeli, firmanın size ürün hususunda garanti verip vermediğinize önem vermelisiniz. Sonuç itibari ile bu cihazlara güvenerek iş yerinizi ya da evinizi güvende hissedeceksiniz. Kalitesiz ve piyasa fiyatının çok çok altında olan ürünleri satın alarak ne işletmenizi ne de çalışanlarınızı riske atmamanızı da önemle rica ederiz.

Duman Dedektörü İstanbul - Uzay Yangın

Duman Dedektörü Kapağı

Kullandığınız duman dedektörleri de çevresel etkenlerden etkilenerek zamanla kirlenip, tozlanarak arıza verebilir. Bunun için rutin olarak duman dedektörü kapağı açılarak gerekli temizliğin yapılması sağlanmalıdır. Eğer kapak açıldığında sistemle alakalı bir sıkıntı görülüyor ise bu durumda da gereken müdahalelerde bulunulmalı ve sağlıklı cihazlara sahip olmalısınız. Satıcı firmalar temizliğin ortalama olarak senede iki defa yapılmasında yarar görmektedirler. Cihazın performansında düşme görülmemesi için bu duruma dikkat edilmesinde yarar bulunmaktadır. Ürünü alırken kesinlikle satıcı ile bu hususu görüşmenizi tavsiye ederiz.

duman dedektörlerinin temizliğinden haberdar olmadığı için senede bir kaç defa cihaz arızası ile karşılaşmaktadır. Oysa ki gerekli bakım ve temizliğin sağlanması halinde cihazların daha uzun ömürlü olabilmesi mümkündür. Siz siz olun özellikle yangın önlemleri hususunda gerekli hassasiyeti gösterin. Sadece cihazı almakla konu bitmemektedir. Bunun için satın alınan cihazlar üzerinde gerekli kontrollerin, bakımların da sağlanması gerekmektedir. Kendinizi, işletmenizi ve çalışanlarınızı korumak için bu hususlara özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.