Skip to main content

Su Sisi Yangın (Water Mist) Söndürme Sistemleri


Suyun kendi moleküler yapısından çok daha küçük partiküllere ayrıştırılması, bu partiküllerin sis halinde yükselen ısıya doğru püskürtülmesi su sisi söndürme sistemlerinin temel çalışma prensibidir. Yangın ile birlikte aşırı şekilde yükselen sıcaklığı emerek ortam sıcaklığını kabul edilebilir bir seviyeye indirmektedir.

Sprinkler yardımı ile 1000 mikron boyutuna küçültülen suyun söndürme sistemleri aracılığıyla geniş bir alana yayılması, yangının ve etkilerinin daha kolay kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Özellikle yüksek basınçlı su sisi söndürme sistemleri 30 ile 250 metrekare arasındaki alanları koruyabilmektedir.

Su Sisi Nozulu

Suyun küçük partiküllere ayrışarak yangının üzerine zerk edilmesi su sisi nozulu ile yapılmaktadır. Sistemin uç kısmında bulunan ve suyun geçtiği son aşama olan nozulların sağlıklı bir şekilde işlemesi hayati önem taşır. Özellikle cam tüplü nozulların yüksek ısı ile patlaması otomatik söndürme sistemlerinin aktive olmasını sağlayan başlangıç tetiğidir.

Sprinkler ile birlikte takılan nozullar sis halindeki suyun dışarı çıkmasını sağlar. Manuel başlangıca sahip sistemlerde ise su sisi spray nozulları etkili olmaktadır. Sprey nozullar herhangi bir olumsuz müdahaleye karşı korunaklı yapısı ile bilinir.

Su Sisi Yangın Söndürme

Su sisi yangın söndürmenin farklı çeşitleri mevcuttur. Tüplü su sisi sistemleri, pompalı su sisi sistemleri ve su sisi yangın kabinetleri olarak üç ana grubu bulunur. Her biri farklı özellikteki bu çeşitlerden tüplü su sisi sistemlerinde su 200 bar basınç ile depolanır. Çift ajanlı olarak kullanılan bu sistemlerde özel borulama tekniği ile müdahale sağlanır.

Pompalı su sisi sistemlerinde 120 barlık işletme basıncı söz konusudur. Basıncı sisteme entegre edilen pompalar sağlamaktadır. Bu sistemde de su sisi nozulları kullanılır. Su sisi yangın kabinetlerinde ise 100 bar basınç vardır. 12 adet su sisi nozulu ile müdahaleyi mümkün olan en geniş alana yayar.

Su Sisi Water Mist Söndürme - Uzay Yangın

WaterMist Söndürme Sistemi

Su sisi söndürme sistemleri uluslar arası bilimsel çalışmalarda watermist söndürme sistemi olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizdeki yabancı firmalar da bu tür sistemlere sahip olmak istediklerinde yabancı karşılığını aratmaktadırlar. Bu yüzden Uzay Yangın olarak en kaliteli watermist söndürme sistemlerini üreterek yabancı menşeli müşterilerimizin de memnun olmasını sağlıyoruz.

Watermist söndürme sisteminde kullanılacak suyun kalitesi de önemlidir. Nozulların tıkanmaması sistemin sağlıklı çalışabilmesi için önemlidir. Bunun yanı sıra paslanmaz çelik veya korozyona dayanıklı malzemeler kullanılması su sisi söndürme sistemlerinin uzun yıllar kullanılabilmesi için önemli detaylardır.