Skip to main content

Bina Yangın Söndürme Sistemleri Hakkında


Yaşam alanlarımızda oluşabilecek riskleri en aza indirmek ve yaşamımızı daha kaliteli bir hale getirmek için gerekli önlemleri almamız gerekmektedir. Doğal afetler, yangın gibi risklerin bulunduğu bölgelerde daha dikkatli olmakta yarar vardır. Peki, bina yangın söndürme sistemleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz, hiç düşündünüz mü? Yazımızın devamında bina yangın sistemleri, tehlikeler ve yangın ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular yer almaktadır.

Bina Yangından Korunma Sistemi

Bina Yangın Söndürme Sistemleri ve önemi

Yaşadığımız, çalıştığımız tüm binalarda bina yangın söndürme sistemleri bulunması gerekmektedir. Kanunda da düzenlendiği üzere bu sistemlerin yer almadığı binalara hem oturma, hem da çalışma ruhsatı verilememektedir. Bunun yanı sıra insan sağlığını tehlikeye sokabilecek noktalarda da önlem alınmış olmaktadır. Binalarda bulunan yangın merdivenleri, otomatik yangın söndürme sistemleri, acil çıkışlar önem arz etmektedir. Ani ve beklenmedik bir anda, yangın olayının gerçekleşmesi halinde kişilerin bilinçli olması adına çeşitli eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde hem can, hem mal kayıpları yaşanmaktadır.

Bina Yangın Söndürme Sistemi

Yangın ve Tehlikeleri

Gerek medya, gerekse sosyal medya aracılığı ile milyonlarca yangın olayına şahit olmaktayız. Ancak halen daha yangın ve tehlikeleri üzerine tam olarak bilinçlenmiş bir toplum değiliz. Bu sebeple yazımızın bu bölümünde önce yangın nedir? Sonrasında ise yangın tehlikeleri nelerdir? Bu hususlara değinmek istiyoruz. Yangın, katı, sıvı ve gaz durumundaki yanıcı maddelerin ani ve beklenmedik bir anda yanması olayıdır. Yangın tehlikeleri ise; küçük bir kıvılcımın hızla yayılması ile tüm alana yayılması, hayati anlamda tehlike oluşturmasıdır.

Bina Yangın Söndürme Sistemi ve Önemi

Yangının Evreleri Nelerdir?

Genel olarak bir yangını oluşması ile birlikte fark ederiz. Ancak yangın olayı oluşana kadar bir takım evrelerden geçer. Peki, yangın evreleri nelerdir? Yangın çıkmadan önce ilk aşamada koku gelmeye başlar, ikinci aşamada ise duman oluşur, üçüncü aşama yangının başladığı ve alevlerin yükselmeye başladığı aşamadır.

Yangının Büyüme Hızı

Yangın olayına müdahalenin hızlı olması yangının büyüme hızı üzerinde etkisi büyük olacaktır. Yangın ilk başladığında bir bardak su ile bile söndürülebilecek durumda ise dakikalar arttıkça geometrik bir hız ile büyümeye devam etmektedir. Birkaç dakika içerisinde yanan alanın büyüklüğü akıl almaz boyutlara kadar ulaşmaktadır. Bu sebeple yangın başladığı an itibari ile müdahaleye de başlanmalıdır.

BLOG