Skip to main content

Karbondioksitli Yangın Söndürme Tüpleri Hangi Yangınlarda Kullanılır?


Yangın söndürme sistemleri kendi aralarında çeşitlilik göstermektedir. Bu yangın söndürme sistemleri arasında karbondioksitli yangın söndürme sistemi de yer almaktadır. Peki karbondioksitli yangın söndürme tüpleri hangi yangınlarda kullanılır? Hangi yangın sınıfında geçerlidir? Tüm bu detaylara yazımız genelinde yer vereceğiz.

Yangın sınıfları kendi aralarında A sınıfı, B sınıfı, C sınıfı, D sınıfı, E sınıfı ve F sınıfı olmak üzere çeşitlere ayrılır. A sınıfı yangınlarda kağıt, odun ve benzeri katı maddelerin yanması gerçekleşir. B sınıfı yangınlarda sulu maddelerin, alkol ve benzeri, yanması gerçekleşir. C sınıfı yangınlarda ise gazlı maddelerin yanmasından dolayı oluşan yangın türüdür. D sınıfı yangınlarda da metal malzemelerin yanması söz konusudur.

Co2 Yangın Söndürme Tüpleri - Uzay Yangın

E sınıfı yangınlar ise elektrik cihazlarından kaynaklı olan yangın türüdür. Elektrik kaynaklı olarak ortaya çıkan bu tip yangınlarda mutlaka karbondioksitli yangın söndürücüleri kullanılmalıdır. Su kullanılması durumunda suyun iletkenliğinden dolayı patlamalar ve çarpılmalar meydana gelebilir.

Elektrik Yangınlarında Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır?

Elektrik yangınlarında hangi tip yangın söndürücü kullanılır? sorusunun bir karşılığı olarak karbondioksit söndürme tüplerini örnek olarak gösterebiliriz. Çeşitli yangın söndürme sistemleri belirli yangınlarda devreye girerek yangınların kısa süre içerisinde söndürülmesini sağlamaktadır.

Yangın eğitimi alan kişilerin de yine hangi tip yangınlarda ne tür söndürücüler kullanması gerektiğiyle alakalı bilgileri öğrenerek profesyonel biçimde davranabilir. Bununla birlikte yine yangın sınıfları kendi aralarında çeşitli sınıflara da ayrılmaktadır. Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz üzere yangın sınıfları F sınıfı yangına kadar olup E sınıfı yangınlar elektrikli yangınlardır. 

Elektrik Yangınlarında Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır? - Uzay Yangın

Karbondioksitli yangın söndürücülerin kullanılması gereken elektrik yangınlarında kişiler mutlaka profesyonel çözümler de geliştirmesi gerekir. Bununla birlikte yine kişilerin profesyonel yangın eğitimleri ile birlikte nerede nasıl davranması gerektiği konusunda da bilinçli davranması gerekmektedir.

Ev de Hangi Yangın Tüpü Kullanılır?

Yangınlar başta evler olmak üzere çeşitli alanlarda çıkması muhtemel büyük felaketlerdir. Bu tür yangın felaketlerinin en iyi biçimde engellenmesi adına da yine kişilerin belirli yangın söndürme sistemlerini denemesinde yarar vardır. 

Evlerde çıkabilecek yangınlar çeşitli sınıflardaki yangınlara örnek olabilir. Nitekim bu noktada elektrik yangınları da yine ele alınabilir. Elektrik yangınlar elektrik tesisatları ya da elektrik ürünlerinden meydana gelebilen yangın türleridir. Bu yangın türlerinin daha da profesyonel biçimde söndürülmesi adına kişilerin mutlaka profesyonel çözümler üretmesi de gerekmektedir.

Ev de Hangi Yangın Tüpü Kullanılır? - Uzay Yangın

Profesyonel çözümlerin hızlı ve seri biçimde üretilmesi adına da yine bu kapsamda kişilerin yangın eğitimlerine katılmalarında yarar vardır. Yangın eğitimlerinde yangın söndürme sistemiyle alakalı bilgileri elde edecek olan kişiler mutlaka daha bilinçli ve tecrübeli biçimde yangınların söndürülmesini gerçekleştireceklerdir.

Karbondioksitli yangın söndürme tüpleri hangi yangınlarda kullanılır? temel sorusunun yanıtını detaylı olarak verdiğimiz bu yazımız ile birlikte sizler de bu tür yangın söndürme sistemlerine ekstra önem vermelisiniz.

BLOG