Skip to main content

Yangın Tüpü Bakımı Ne Zaman Yapılır?


Yangın tüpleri, yangınların daha hızlı ve seri biçimde söndürülmesini sağlayan malzemelerdir. Yangın tüpleri içerisinde yer alan karbondioksit gibi gazlar yangınların daha kapsamlı biçimde kontrol altına alınmasını da sağlayabilir. Peki yangın tüpü bakımı ne zaman yapılır?

Yangın tüpü bakımı yönetmelik kapsamınca 6 ayda bir yapılması gerekmektedir. Yangın tüplerine yapılacak bakımla birlikte yangın tüpleri son derece verimli biçimde çalıştırılabilir. Bu kapsamda özellikle de apartmanlar, konutlar, işyerleri ve daha birçok kapalı alanlarda yangın tüpleri için bakımlar yapılmalıdır.

Yangın Tüpü Bakımı Yönetmelik - Uzay Yangın

Yangın tüplerinin mutlaka bulundurulması gereken yerler de vardır. Bu yerler ise belirttiğimiz üzere evler, konutlar, apartmanlar, işyerleri ve daha birçok alanlardır. Bu alanlarda mutlaka bulundurulması gereken yangın tüplerinin belirli zaman periyotlarında bakımlarının da mutlaka yaptırılması gerekmektedir.

Yangın Tüpü Bakım Fiyatları

Yangın tüpü bakım fiyatları yine bu alanda merak edenler için fazlasıyla araştırılan konulardan biridir. Yangın tüpü bakım fiyatları bakım yaptırılan yere ve bakım yapılan yangın tüpünün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Son derece kapsamlı olan yangın tüplerinin bakımı mutlaka belirli periyotlarda yapılması da gerekmektedir.

Yangın Tüpü Bakımı Ne Zaman Yapılır? - Uzay Yangın

Yangın tüpü bakımı için kişilerin belirli araştırmalar yapması da gerekmektedir. Yangın tüplerinin dolumu, bakımı, temizliği ve genel bakımı yangın tüplerinin daha verimli kullanılmasını da sağlayacaktır. Buna göre özellikle de apartmanlarda, binalarda, konutlarda ya da bu tarz kapalı alanlarda kullanılması gereken yangın tüplerinin bakımı çeşitli yerlerde yaptırılmalıdır.

Yangın tüpü dolumu için yine kişilerin belirli yerlere başvuru yapmaları da gerekmektedir. Yangın tüpü bakımlarının fiyatları da yine yapılan yere göre değişiklik göstermektedir. Bu fiyat kapsamında kişiler kendilerine en uygun ancak dolumun ya da bakımın da en iyi yapıldığı yerleri tercih etmesi son derece önemlidir.

Yangın Tüpleri Periyodik Kontrol Süreleri Yönetmelik

Yangın tüplerinin dolum ve periyodik kontrol işlemleri belirli yönetmelikler kapsamında yapılmaktadır. Buna göre yangın tüpleri periyodik kontrol süreleri yönetmelik kapsamınca genellikle 6 ayda bir olarak belirtilmiştir. Yangın tüpleri içerisinde yer alan gaz ve benzeri maddelerin bakımının mutlaka 6 ayda bir bakım yaptırılması gerekmektedir.

Yangın Tüpleri Periyodik Kontrol Süreleri - Uzay Yangın

Yönetmelik kapsamınca belirlenen bu durumla birlikte kişiler evlerindeki, apartmanlarındaki, işyerlerindeki ya da buna benzer alanlardaki yangın tüplerini belirlenen periyodik kontrol sürelerine göre yaptırmaları kesinlikle önerilir.

Bu tür işlemler bu gibi periyodik süreler aralığında mutlaka yaptırıldığı taktirde yangın tüplerinin çok daha verimli ve yangınları daha iyi biçimde engelleyecek şekilde kullanılacak olması da mümkündür.

Genel anlamda yangın tüpü bakımı ne zaman yapılır? konusu kişiler tarafından fazlasıyla araştırılan bir konudur. Yangın tehlikesi taşıyan her yerde konumlandırılması gereken yangın tüplerinin belli aralıklarla kontrol ettirilmesi son derece önemlidir. Kişilerin buna göre önlem almalarında ve tedbirli davranmalarında oldukça yarar vardır.

BLOG