Skip to main content

Yangın Merdiveni Genişliği Kaç cm Olmalı?


Yangın merdiveni üreten firmalar merdiveni projelendirirken binanın şeklini ve boyutlarını dikkate almaktadır. Bu açıdan bakıldığında az katlı ve dar olan ve oturma amaçlı kullanılan binalarda merdiven genişliği en az 80cm olmalıdır. Bu rakam toplu alan olarak kullanılan ve kat sayısı biraz daha fazla olan binalarda 120 cm olmalıdır. 

Çok yüksek katlı ve iş merkezi vs. amaçlarla kullanılan binalarda ise yangın merdiveni genişliği en az 90 cm olmalıdır. Bu rakamlara ilave olarak yukarıda saydığımız tüm bina tiplerinde kaçış yolları en az 180 cm genişliğinde olmalıdır. Yazıda sıraladığımız rakamlar binalarda bulunması gereken minimum yangın merdiveni ölçüleridir.

Yangın Merdiveni Genişliği Kaç cm Olmalı? - Uzay Yangın

Yangın Merdiveni Nasıl Olmalı?

Yangın merdiveni nasıl olmalı? sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle merdivenin bulundurulacağı binanın koşulları göz önüne alınmalıdır.  Bu durum binanın fiziki durumu ve kullanım amacına göre yangın merdiveninin farklı olmasına neden olacaktır.  Özellikle insanların toplu olarak kullandıkları okul, hastane, alışveriş merkezi gibi alanlarda merdivenler daha geniş konutlar gibi mekânlarda ise diğer mekânlara nazaran biraz daha dar merdivenler kullanılabilmektedir.

Hangi binada nasıl bir merdiven kullanılacağının kararını yangın tedbiri olarak il yönetimleri ya da belediyeler vermektedir. Ancak bu merdivenlerin şekillerini ise yangın merdiveni imalatı yapan firmalar belirlemektedir. Bu firmalar yaptıkları mühendislik çalışmalarıyla genişlikleri il yönetimleri tarafından belirlenmiş yapılara merdiven uygulaması yapmaktadırlar.

Yangın Merdiveni Nasıl Olmalıdır? - Uzay Yangın

Yangın Merdiveni Metre Fiyatları

Konunun detayları incelendiğinde ve yangın merdivenlerinin insan hayatındaki önemi göz önüne alındığında bu işin maddiyat kısmı en önemsiz kısmıdır. Ancak Bu işin de ticari boyutları vardır ve yangın merdiveni imalatı yapan firmalar bu konuda son derece titiz alışmaktadır.  Yangın merdiveni fiyatları olarak konu incelendiğinde ise karşımıza net rakamlar çıkmamaktadır.

Bu durumun nedeni olarak ta yangın merdiveni uygulamasının yapılacağı binaların farklılık arz etmesi gösterilmektedir. Ancak yangın merdiveni imalatı yapan firmalar bina bazında değil de metre cinsinden bir fiyatlandırma yapmaktadırlar.  Yangın merdiveni metre fiyatları da ortalama olarak 300 ile 600 Türk lirası arasında değişmektedir. Yangın merdivenlerinin kritik önemi düşünüldüğünde bu fiyatlar son derece makuldür.

Z Tipi Yangın Merdiveni Modelleri

Yangın merdiveni imalatı yapan firmalar merdiven modellerini belirlerken uygulamanın yapılacağı binanın fiziki koşullarını dikkate almaktadır. Az katlı ve geniş binalara dairesel yangın merdiveni uygulaması yapan firmalar daha yüksek ve dar binalara ise z yangın merdiveni modelini uygulamaktadırlar.  Tek katlı fabrika, okul gibi ortak kullanım alanlı mekânlarda ise koşu yolu tipinde yangın çıkış bölümleri inşa edilmektedir.

Yangın Merdiveni Modelleri - Uzay Yangın

Hangi binanın hangi yangın merdiveni modelini kullanacağına ise uygulamayı yapacak firmaların mühendislik çalışmaları karar vermektedir. Yapılacak bu mühendislik çalışmasıyla birlikte uygulanacak yangın merdiveni modeliyle beraber bu merdivenin hammaddesine de karar verilmektedir. Genel olarak Türkiye’de renklendirilmiş paslanmaz alüminyum yangın merdiveni modelleri tercih edilmektedir.

BLOG