Skip to main content

Hangi Yangına Nasıl Müdahale Edilir?


Yangınlar çeşitli felaketlere yol açabilecek kadar güçlü bir etki oluşturur. Olumsuz etki olarak da nitelendirilen bu gibi felaketler insanların can ve mal kaybına yol açmasına da sebep vermektedir. Peki hangi yangına nasıl müdahale edilir? Hangi yangınlarda ne gibi müdahale edilebileceği konusunda konut sahiplerinin, işyeri sahiplerinin çeşitli eğitimleri de alması gerekmektedir.

Yangınla Mücadele Yöntemleri - Uzay Yangın

Yangınlar kendi aralarında sınıflara ayrılır. A sınıfından F sınıfına kadar olan bu yangın sınıflarında birçok anlamda müdahale edilebilir. Kimi yangınlar katı maddelerin yanmasından dolayı çıkarken kimi yangınlar ise sıvı maddelerin yanmasından dolayı meydana çıkmıştır. Bununla birlikte gaz maddeler ve yağların fazla kızarmasından kaynaklı olarak yangınlar da ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda hangi yangına ne gibi müdahale edilebileceği konusunda araştırmaların da yapılması gerekmektedir.

Yangına Müdahale Teknikleri

Yangına müdahale teknikleri kapsamında yangın sınıflarını çeşitlere ayırarak yöntemlerden bahsedebiliriz. Yangına müdahale teknikleri kapsamında sırayla sınıfları ele alacak olursak;

A sınıfı yangınlarda sebep katı maddelerin yanmasıdır. Kağıt, pamuk, odun ve daha birçok katı maddenin yanmasıyla oluşan yangınların önlenmesi için ilk olarak su kullanılması gerekmektedir. Ayrıca kuru kimyevi yoz ve sulu sistemler de kullanılmalıdır.

Hangi Yangına Nasıl Müdahale Edilir? - Uzay Yangın

B sınıfı yangınlar ise sıvı maddelerin yanmasından dolayı oluşan yangınlardır. Bu yangınların söndürülmesi için ise kullanılacak en iyi teknik köpüklü söndürücü sistemlerdir. Su kesinlikle kullanılmamalıdır.

C sınıfı yangınlar gaz maddelerinin yanmasıyla meydana gelen yangınlardır. Bu tip yangınların söndürülmesi için de yine kuru kimyevi toz söndürücülerin kullanılması gerekmektedir.

D sınıfı yangınlar metallerin çeşitli sebeplerden dolayı yanmasıyla oluşan yangınlardır. Metal yangınlarının söndürülmesi için su kullanılmamalıdır. Su kullanılması halinde parlama ve patlamalar meydana gelebilir. Kuru kimyevi tozların kullanılması D sınıfının söndürülmesi için önemlidir.

E sınıfı yangınlar ise elektrik kaçaklarından meydana gelen yangınlardır. Bu tür yangınlarda da su kullanılmamalıdır. Suyun yerine karbondioksit söndürücü sistemlerin kullanılması gerekmektedir.

F sınıfı yangınlar restoran, ev, lokanta ve mutfak gibi alanlarda kızarmış yağlardan meydana gelen yangınlardır. Bu tür yangınlarda ise sulu kimyasal söndürücülerin kullanılması önemlidir.

Yangınla Mücadele Yöntemleri

Yangınla mücadele yöntemleri kapsamında değerlendirilen bu gibi söndürücü sistemler ilgili yangınların söndürülmesinde etkili sonuçlar vermektedir. A sınıfından F sınıfına kadar çeşitli yangın sınıflarından yararlanmaktadır. 

Yangınlar belirttiğimiz üzere çeşitli felaketlere yol açabilecek kadar büyük bir etkiye sahiptir. İnsanlardan kaynaklı olarak ya da olmayarak meydana çıkan yangınların söndürülmesi için belirttiğimiz üzere çeşitli söndürme sistemleri bulunmaktadır. 

Her ne kadar su ile birlikte yangınların hızlı söndürülmesi genel kanı olarak düşünülse de bazı yangınlarda bu yöntem geçerli değildir. Su özellikle de metal yangınlarında patlamalara sebep olabilir. Patlamaların olmaması, neticesinde kişilerin yangınlardan daha iyi biçimde korunası için birçok söndürme sistemlerinin değerlendirilmesi de gerekmektedir.

Yangına Müdahale Teknikleri - Uzay Yangın

Yangın Söndürme Yöntemleri

Yangın çeşitleri kapsamında belirttiğimiz yangınların söndürülmesi için birçok yöntem mevcuttur. Yangın söndürme yöntemleri kapsamında değerlendirilen sulu kimyasal söndürücüler, kuru kimyevi söndürücüler, toz söndürücüler ve daha birçok söndürücüler değerlendirilebilir. Yangın sınıfları belirli sebeplere ve tehlikelere göre birbirinden ayrılmaktadır.

Bu tehlike sınıflarının çok iyi biçimde söndürülmesi adına tercih edilecek yangın söndürme yöntemleri ile birlikte yangınların en verimli biçimde söndürülmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda değerlendirilecek sistemler pek çok anlamda avantajlara sahiptir.

Hangi yangına nasıl müdahale edilir konusunda kişilerin özellikle de eğitimli olmasında, hangi söndürücünün nasıl biçimde kullanılması gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda yangın söndürme yöntemleri iyi biçimde araştırılarak kullanılması gerekiyor.

BLOG