Skip to main content

Halon Gazı Yasak mı?


Halon gazı yangın söndürme sistemi, yangın söndürme sistemlerinde en çok tercih edilen söndürme araçlarından biriydi. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü halon gazlarına çeşitli sınırlandırmalar da getirilmiştir. Halon gazı yasak mı gibi sorular da bu gibi kararlardan sonra en çok merak edilen konular arasındadır. 

Halon Gazı Yasak mı? - Uzay Yangın

1 Ocak 2016 tarihinde halon gazı kullanımı devlet tarafından tamamen yasaklanmıştır. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından zorunlu halde kullanılması gerekirse bu karar yeniden değerlendirilmeye de alınacaktır. Birçok yangın söndürme sistemi ozon tabakasını incelttiğinden ve çevreye zararlı etkiler vermesinden dolayı yasaklanmıştır. Bu sistemler arasında halon gazı da yine ilk sıradadır.

Halon Gazı - Uzay Yangın

Halon Gazı Neden Yasaklandı?

Halon gazı neden yasaklandı? diye yapılan araştırmalar neticesinde halon gazının atmosfere olan zararlı etkilerini sebep olarak gösterebiliriz. Aerosol ürünler kapsamında değerlendirilerek ozon tabakasını incelttiği yönündeki tespitler halon gazının yasaklanmasındaki temel sebepler arasındadır.

Birçok aerosol ürün atmosfere verdiği zararlardan dolayı yasaklı listeler arasına girmiştir. Dönemin başbakanlığı tarafından çıkarılan kurallar çerçevesinde ozon tabakasına inceltici yönde zarar veren her tür maddenin kullanımı ve üretimi yasaklanmıştır. Aerosol kapsamda ele alınan başta halon gazı olmak üzere birçok köpük sistemi ve yangın söndürme sistemi de yasaklı listeler arasında gösterilmektedir.

Halon Gazlı Yangın Söndürme Sistemi - Uzay Yangın

Halonların Ozona Etkisi

Halonların ozona etkisi incelendiğinde ozon tabakasının bu ve bunun gibi daha birçok gazdan zarar görmesi üzerine çeşitli sınırlandırmalar da getirilmiştir. Aerobik gazlar arasında son derece zararlı olan ve ozon tabakasını da inceltici etkisi olan halon gazlarının kullanımı ve üretimi devlet tarafından yasaklanmıştır.

Halonların ozona etkisi incelendiğinde alınan bu gibi kararlar neticesinde artık halon gazı söndürme sistemleri de kullanılmayacaktır. Bunun yerine diğer yangın söndürme sistemlerinin kullanılması tavsiye edilir.

BLOG