Skip to main content

Acil Durum Ekiplerinin Oluşturulması ve Görevleri


Acil durumlar çeşitli ihmal ve tedbirsizliklerden meydana gelebilen ve çeşitli birçok olumsuzluğun bir arada tutulmasıyla birlikte gerçekleşen durumlardır. Yangın da yine bu noktada acil durum oluşturabilecek bir niteliktir. Bu gibi durumlarda kişilerin acil durum ekiplerinin oluşturulması ve görevleri için de dağıtımlar yapması son derece önemlidir.

Acil Durum Ekiplerinin Oluşturulması ve Görevleri - Uzay Yangın

Acil durum ekipleri her türlü ihmalden kaynaklı olarak ortaya çıkan tehlike ve afetlere karşı çeşitli önlemler alarak tehlikelerin en aza indirgenmesini sağlamaktadır. Buna göre özellikle de işyerleri kapsamında yangın, patlama, parlama, sızıntı ve oluşabilecek herhangi bir doğal afet de acil durum ekipleri tarafından dikkate alınması, önlenmesi gereken konular arasındadır. Bu bağlamda özellikle de bu gibi durumların yol açtığı felaket ve zararlar da en minimum hale indirgenerek birçok anlamda tedbirler de alınacaktır.

Acil Yangın Söndürme Ekibi

Acil durum ekipleri arasında yangın söndürme ekibi de yer almaktadır. Yangınların etkisini azaltmak amacıyla görevlendirilen bu gibi ekipler yangınlar karşı profesyonel müdahaleler yaparak yangınların etkisiz hale getirilmesini sağlar. Bu bağlamda özellikle de olaya ilk müdahale edecek kişilerin bu ekipten kişiler olması da yangınların daha hızlı, seri ve kolay biçimde söndürülmesini sağlayacaktır. Özellikle de hangi yangın söndürücünün ne gibi kullanılmasıyla alakalı olarak profesyonel bilgilere de sahip olan yangın söndürme ekiplerinin genel anlamdaki görevi ilgili alanda çıkabilecek yangınları, türlerinden bağımsız olarak profesyonel biçimde söndürmektir. Bununla birlikte yangın eylem planlarının da oluşturularak yangınlarda bu planların gerçekleşmesi de yine bu bağlamda değerlendirilebilecek bir ölçüttür.

Acil Yangın Söndürme Ekibi - Uzay Yangın

Yangın Eylem Planı

Yangın eylem planı yangın ekipleri başta olmak üzere çevredeki kişilerin yangın anlarında mutlaka uygulaması, uygulatması gereken planlardır. Bu kapsamda özellikle de yangın eylem planı noktasında kişilerin yangın eğitimleri kapsamında da bilgiler edinmesi, neticesinde en yararlı ve birçok teoriyi de edinmeleri gerekmektedir. Bu anlamda yangın eylem planı için şu adımlar izlenebilir:

Yangından Kurtarma Eylem Planı - Uzay Yangın

  • En yakın yangın alarm butonunu kullanın,
  • En yakın çıkıştan binayı terk edin,
  • Toplanma noktası sorumlusuna rapor verin,

Eşyalarınızı toplamak için durmayın, risk almayın.

BLOG