Skip to main content

Yangın Kapıları Yeterince Güvenli midir?


Binalarda yangın anında açık hava ile hızlıca temas etmek canlıların en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmektedir. Yangın anında yanan materyallerden ortaya insan sağlığını tehlikeye atan birçok zehirli gaz çıkmaktadır. Kapalı ortamda bu gazları teneffüs eden canlılar zehirlenmekte, yanma ile değil zehirlenme ile birçok can tehlikeye girmektedir. Bu yüzden binanın yangın kapısı gibi önlemleri son derece önemlidir. Otomatik sistemler varsa algılayıcıların zamanında ve yerinde çalışması gerekir. Otomatik değil manuel söndürücüler tedbir olarak alınmışsa da personelin eğitimli olup ilk anda yangına müdahale etmesi gerekir.

Yangın Kapıları Yeterince Güvenli midir? - Uzay Yangın

Yangınlarda insanlar önce kendi canlarını kurtarmayı düşünür. Profesyonel yangın söndürücüler olmadıkları içi kendilerini can havliyle dışarı atmanın hesabını yaparlar. Bunun için bina inşasında tasarlanan yangın koridorları, yangın kapıları ve merdivenleri insanların bu amacına hizmet etmektedir.

Yangın kapılarının yeterince güvenli olması tamamen yönetmeliğe göre monte edilmesi ve standartlara göre üretilmesine bağlıdır. Uluslar arası standartlarda üretilen yangın kapılarının binalarda yangın güvenliği konusunda aktif şekilde rol aldığı görülür. Uzun süre dayanması ve yangın anında da dayanıklı olması güvenli olduğuna işaret eder. Elbette insan merkezli hatalar olmazsa.

Yangın Kapısının Daha Güvenli Olması İçin Ne Yapılabilir?

Yangın kapısını daha güvenli olması için yapılacak en önemli şey, binanın inşası sırasında dikkat edilmesidir. Üretici firmanın gerekli standartlara uygun üretim yapması önemlidir. Daha sonra montajı kesinlikle profesyonel personelin yapması gerekir çünkü üretildiği malzeme kadar montajı da yangın güvenliğine katkı sağlamaktadır.

Yangın Kapısının Daha Güvenli Olması İçin Ne Yapılabilir? - Uzay Yangın

Yangın kapıları özellikle alışveriş merkezleri için kalabalığı aynı anda idare edebilecek ve tahliyelerini sağlayacak genişlikte ve sağlamlıkta olmalıdır. Bu konuda üretici firmaların binaya uygun kapılar konusunda hassas davranması gerekir. Daha güvenli yangın kapıları tüm malzemeleri yüksek standartlarda kullanılarak elde edilir. Üretimden itibaren montaja kadar yüksek dayanabilme kapasitesine sahip malzemelerin kullanılması yangın anında gereken güvenliği sağlayacaktır.

Ayrıca yangın kapılarının kilit altında olmaması da önemlidir. Koridorlarda herhangi bir engelin olmaması, yangın kapısını gösteren levhaların okunabilir olması gerekir. Gece yangınlarında veya yangında elektriklerin kesilmesiyle yeterince aydınlanmayan ortamlarda uyarıcı ve yönlendirici levhaların yangın merdivenlerini ve kapısını işaret edebilecek şekilde aydınlık olması hayat kurtaracaktır. Bu yüzden yangın kapılarının bina daha inşa halindeyken sağlam şekilde monte edilmesi ve gerektiği zaman kullanılacak şekilde kilitsiz kalması konusunda gerekli önlemler alınmalıdır.

Yangın Kapısının Güvenliğini Tehlikeye Atan Unsurlar Nelerdir?

Yangın kapısı ve koridoru normal şartlarda bina hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, rahat erişimi sağlayacak şekilde olmalıdır. Hem yönlendirici levhalar hem de koridorun yapısı kesinlikle zarar görmeyecek ve kapanmayacak şekilde kullanılmalıdır. Yangın kapısına giden koridorun geçici olarak malzeme ile kapatılması, yola çeşitli engellerin konularak ulaşımın zorlaştırılması felaketlere yol açabilir. Özellikle yüksek güvenlikli tesislerde olası bir hırsızlık veya sızma girişimine karşın yangın kapılarının kilitli olması, kullanım sırasında yangın tehlikesini artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Yangın Kapısının Güvenliğini Tehlikeye Atan Unsurlar Nelerdir? - Uzay Yangın

Öğrenci yurtları, hastaneler, okullar ve diğer benzeri resmi kurumlarda güvenlik amacıyla ikinci giriş olan yangın kapılarının kilitlenmesi son derece yanlıştır. Bunun yerine tehlikenin dışarıdan geleceği bilinerek dışarıdan açılması mümkün olmayacak şekilde yangın kapısının yerleştirilmesi gerekir. Modern kapıların hepsi içeriden asılma ile bile açılacak şekilde üretilmektedir. Ancak bu kapıların dışarıdan açılması mümkün olmamaktadır.

Diğer yandan üretimde yapılan bazı hataların, yangın kapısının yüksek ısıya karşı dayanıklı olmasını engellediği görülür. Yangında giderek artan ısıya karşı dayanıksız olan ve tutuşan, gaz tutuculuğu özelliğini yitiren ve dumanın kaçış merdivenlerine sızmasına neden olan yangın kapılarının işlevini sağlıklı şekilde yerine getiremeyeceği açıktır.

BLOG