Skip to main content

Yangın Merdiveni Nerede Olmalı?


Yangın anında kaçışın çok daha kolay olması adına yangın merdivenleri mutlaka olması gereken kriterlerden biridir. Peki yangın merdiveni nerede olmalı, nasıl biçimde dizayn edilmelidir? Yangın merdivenleri çeşitli yapılarda zorunlu olarak da tutulmaktadır.

Özellikle de belli kat sayısının üzerinde olan yapılarda yangın merdiveninin mutlaka bulundurulması gerekmektedir. Yüksek yapılardaki yangın merdivenleri bina içlerinde dizayn edilmelidir. Bununla birlikte bina dışındaki yangın merdivenleri ise yüksek binalar için uygun olmamaktadır. Kat sayısı yediden fazla olan ya da yüksekliği 20 metreyi aşan binalarda yangın merdiveni bina içerisinde yapılmalı ve korunmuş olmalıdır.

Yangın merdivenleri bu tarz binalar için ev ya da işyeri fark etmeksizin mutlaka şarttır. Yangın merdivenleri ile birlikte kişiler yangın anlarında dışarıya çok daha hızlı ve kolay biçimde çıkabilir. Durum böyle olunca da yangından korunma işlemi maksimuma yakın düzeyde sağlanmış olur.

[widgetkit id="33" name="Yangın Merdiveni Nerede Olmalı?"]

Yangın Merdiveni Nasıl Olmalı?

Yangın merdiveni, dünya standartları kapsamında değerlendirilen bir yönetmeliğe de sahiptir. Yangın merdiveni yönetmeliği kapsamınca yangın merdiveni kullanma koşulları bellidir. Kişi sayısının 1 ile 50 arasında değiştiği yerlerde çıkış genişlikleri 80 cm olmalıdır. Aynı şekilde 200 kişiden fazla olan yerlerde ise yangın merdiveni genişliklerinin 150 cm olmasına dikkat edilmelidir.

Bununla birlikte güvenlik kapsamında yangın merdivenleri eğer bina içerisinde konumlandırıldıysa yalnızca yangın merdivenine ait bir havalandırma bacası olmalıdır. Ayrıca yangın merdiveni için kullanılmakta olan malzemenin de yangına en az 90 dakika dayanıklı olması gerekmektedir.

Yangın esnasında yangın merdiveni olan bölümde duman geçişi olursa güç kaynağı mekanik havalandırma sistemleri tarafından yapılmalıdır. Bina dışında kalan yangın merdivenlerinin ise korkulukları olmalı, merdiven çıkış noktasında ise kapının kendiliğinden açılması sağlanmalıdır.

Yangın merdiveni yönetmeliği kapsamında bu gibi kurallara uyularak mutlaka önlemlerin en iyi düzeyde alınması da gerekmektedir. Nitekim yangınlar çeşitli felaketlere yol açabilecek kadar güçlü ve bir o kadar da insanların zarar görmesini de sağlayacak kadar etkili afetlerdir. Sizlerin de bu afetlerden en az zarar görecek kadar ya da hiç zarar almadan kurtulmak için mutlaka önlemlerinizi almanızda yarar vardır.

BLOG