Skip to main content

Kuru Kimyasal Tozlar Hangi Yangınlarda Söndürücü Olarak Kullanılmaz?


Yangın söndürme yöntemleri arasında yer alan kuru kimyasal tozlar çeşitli yangınların söndürülmesinde ilk olarak kullanılması gereken söndürücülerdir. Ancak içerisindeki kimyasal yapı nedeniyle de birçok yangında kullanılmaz. Bu yazımızda kuru kimyasal tozların hangi yangınlarda kullanılıp hangi yangınlarda tercih edilmemesi gerektiğini ele alacağız.

Kuru kimyasal tozlar genel olarak parlayıcı sıvı yangınlarında kullanılmaktadır. Elektrikten kaynaklı olarak da gelişen yangınların söndürülmesi için mutlaka kuru kimyevi toz söndürücülerin kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte yangın sınıflarından da söz edebiliriz.

Kuru Kimyasal Tozlar Hangi Yangınlarda Söndürücü Olarak Kullanılmaz? - Uzay Yangın

A sınıfı yangınlar katı maddelerin yanmasıyla oluşur ve bu sınıf yangınlarında kuru kimyevi toz kullanılmaz. Aynı şekilde B sınıfı yangınlar sıvı maddelerin yanmasıyla meydana gelir. Parlayıcı sıvı olan yangınlarda kuru kimyevi toz söndürücülerin kullanılması gerekebilir. C sınıfı yangınlar gaz yangınları olup kuru kimyevi toz kullanılmaz. D sınıfı yangınlar metal yangınlarıdır. Metalin türüne göre yine toz kimyasal söndürücüler kullanılabilir. E sınıfı yangınlar elektrik yangınları, F sınıfı yangınlar ise yanmış yağdan meydana gelen yangınları oluşturur. Bu iki yangın sınıfında da yine kuru kimyevi toz söndürücülerin kullanılması yangınların daha hızlı sönmesini, etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücüler - Uzay Yangın

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücüler

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü genel olarak birçok yangın sınıfında ele alınan etkili söndürücülerden biridir. Buna göre özellikle de parlayıcı sıvı ve elektrik yangınlarında daha çok tercih edilen bu söndürücülerin en önemli özelliği ise kimyasal özelliğe sahip olmasından dolayı nemi azaltmasıdır.

Bu özelliği sayesinde birçok yangını çok hızlı, kolay biçimde söndürebilen bu söndürücü sistemini kişilerin temin etmesinde de yarar vardır. Nitekim kapalı birçok alanda çıkması muhtemel olan yangınlar söndürülmediği sürece insanların hayatına bile etki yapabilir.

Kuru Kimyasal Tozlar Hangi Yangınlarda Kullanılır? - Uzay Yangın

Fabrikalar, iş hanları, sanayi sektörü ve daha birçok alanda yangınlar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Özellikle de patlamalardan dolayı çıkan yangınların çok daha hızlı ve seri söndürülmesi için çevredeki kişilerin hangi yangın söndürücünün kullanılması gerektiğiyle alakalı bilgi sahibi olması da gerekiyor. Bu anlamda kuru kimyevi toz söndürücüler ilk tercih edilmesi gereken söndürücü sistemlerdir.

 

BLOG