Skip to main content

Yangın Önleme ve Yangından Korunma Yolları


Tehlikeli ve insanların can ve mal kaybına neden olabilecek afetlerden biri şüphesiz yangınlardır. Yangınlar insanların can ve mal kaybına uğramasıyla birlikte çeşitli zararları da beraberinde getiren afetlerdir. Peki yangın önleme ve yangından korunma yolları nelerdir? Hangi tür önlemlerin alınması yangınların daha iyi biçimde söndürülmesini sağlar? Yazımızda yangınlardan korunma yollarına yer vereceğiz.

Yangınlardan Korunma Yolları - Uzay Yangın

Yangından korunma yolları olarak ilk etapta kişinin yangın anında sakin kalması ve neticesinde panik yapmaması gerekir. Buna göre çevredeki yangın söndürme sistemlerini de ele alarak mutlaka yangına müdahale etmesi de bir anlamda yangının daha kısa süre içinde söndürülmesi için büyük etkendir.

Yangın Anında Yapılması Gerekenler

Yangın anından yapılması gerekenler olarak şunları sıralamamızda yarar vardır:

  • Yangın alanını olabildiğince hızlı biçimde terk etmek,
  • Yangının söndürülmesi için çevrede bulunan söndürücülerden yararlanmak,
  • Yangın merdivenini kullanmak,
  • Panik yapmamak,
  • Sakin kalarak olaydan hasarsız kurtulmak

Yangın Önleme ve Yangından Korunma Yolları - Uzay Yangın

Bu gibi yöntemler ile birlikte yangın anlarında kişilerin daha az zarar görerek ya da hiç zarar görmeden alanlardan kurtulması mümkün olabilir. Buna göre özellikle de yangınlardan çıkan zararlı dumanlardan kaynaklı olarak solunum açısından kişilerin sıkıntı çekmesi mümkündür. Hemen sağlık görevlilerinin çağrılarak ya da itfaiyeye ulaşılarak olaya müdahalenin erken yapılması da sağlanmalıdır. Aksi taktirde yangınlar çeşitli felaketlere ve zararlara da yol açabilecektir. 

Yangınla Mücadele Yöntemleri

Yangınla mücadele yöntemleri arasında yangınların hemen söndürülmesi de yer alıyor. Yangının türüne bağlı olarak yangın söndürme sistemlerinde çeşitli sistemler kullanılabilir. Bu sistemlerin ne olduklarına ve nasıl kullanıldıklarına dair bilgiler ise yangın eğitimleri kapsamınca verilmektedir. Bu eğitimler herkes tarafından alınacağı gibi uygulanması noktasında da kişilerin mutlaka profesyonelce davranmaları gerekiyor. Aksi durumda yangınla mücadele yöntemleri kapsamında tersine durumlar oluşabilir.

Yangın Önleme Yangın Anında Yapılması Gerekenler - Uzay Yangın

Bu gibi durumları atlatmak adına ise yangınların en etkili yollardan bertaraf edilmesi gerekiyor. İtfaiye çağırmak da bu işin bir parçasıdır. İtfaiye gelene kadar köpüklü sistemler, kuru kimyevi toz sistemler ya da diğer sistemler devreye atılarak yangınlar etkisiz hale getirilebilir. 

BLOG