Skip to main content

Sprinkler Kaç Metrede Bir Koyulur?


Yangınlara çok erken müdahale yapması amacıyla tercih edilen sprinkler sistemler birçok detaya da sahiptir. Sprinkler kaç metrede bir konur sorusu da yine bu detaylar arasında en çok sorulan, merak edilen konulardan biridir.

Sprinkler yangın söndürme sistemlerinin uygulama alanı 12 metre kareden oluşmaktadır. Sprinkler uygulama alanı iki branşman arası uzaklıkta bölünmesinden kaynaklı olarak sprinkler arası mesafeler tespit edilir. Branşman hattı üzerinde sprinkler arası maksimum uzaklık 3 metre olmalıdır.

Yangın Sprink Nedir? - Uzay Yangın

Maksimum 3 metrede bir konulması gereken sprinkler sistemler yangınlarda çok önemli ölçütlere de sahiptir. Nitekim özellikle de yangınların büyümesini engellemesinden dolayı tercih edilen sprinkler sistemleri çoğu kişi tercih etmektedir.

Sprink Sistem

Çeşitli binalarda, yapılarda bulunması gereken sprinkler sistemi zorunluluğu da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Nitekim bu zorunlu yapılara örnek olarak şunları verebiliriz:

Yangın Sprink Nedir? - Uzay Yangın

  • Yapı yüksekliğinin 30.5 metreden büyük olan konutlar harici binalarda,
  • 51.5 metreyi aşan konutlarda,
  • 600 metre kareden büyük alana sahip otoparklarda,
  • Asansörlü ve 200 kapasiteyi geçen otoparklarda,
  • 2000 metre kare genişliğe sahip alışveriş merkezleri gibi yapılarda.

Bu gibi alanlarda mutlaka bulundurulması gereken yangın söndürme sprink sistemleri sulama yöntemiyle birlikte yangınları en az hasarla söndürmektedir. Bu kapsamda özellikle de büyük işyerlerinde ya da çeşitli alanlarda çıkabilecek yangınlara karşı alınacak önlemler arasında sprink sistemler de vardır.

Yangın Sprink Ne Demek ? - Uzay Yangın

Sprinkler Ne Demek?

Sprinkler sistem belirttiğimiz üzere çeşitli ölçütlerde karşımıza çıkan ve neticesinde de yangınların daha iyi biçimde engellenmesini sağlayan önemli sistemler arasındadır. Sizler de işyerleri, evler ve daha birçok alanda yangın söndürme sistemi olarak sprinkler sistemi deneyerek yangınların büyümeden önlenmesini sağlayabilirsiniz. Sprinkler sistem zorunluluğu da ele alınarak özellikle belirttiğimiz yapı alanlarında bu söndürme sistemlerini kullanabilirsiniz.

BLOG