Skip to main content

Yangın Merdivenlerinin Kullanılışı


Yangın merdiveni hem imalatı hem de kullanılışı bakımından korunma sistemlerinin en önemli bileşenleri arasındadır. Nasıl ki verim alınacak ve tam koruma sağlayacak bir yangın söndürme sistemi seçimi hayati önem taşıyorsa; yangın merdiveninin sağlam metaller kullanılarak üretilmesi, binanın kullanım türüne uygun şekilde monte edilmesi, yangın kapılarının sağlıklı şekilde bulundurulması da aynı oranda önem taşır. Bu yüzden yangın merdiveni seçimi ve montajı konusunda tecrübe sahibi firmalardan yardım alınması önemli bir husustur.

Bir yangın merdiveninin türlerini ve bileşenlerini anlamak ve bunlara hakim olmak hem itfaiye görevlileri hem de binada bulunanlar için çok önemlidir. Yangın merdivenleri türlerine göre farklı materyallerinden imal edilseler bile kullanım amacı aynıdır. Binanın dışına monte edilir ve ya inşa edilir. Çelikten imal edilebilir veya tercihe göre demir de kullanılabilir. Bazı binalarda ise binanın bir parçası olarak çimentodan yangın merdivenleri de yapılabilir. Genellikle kamu kurumlarından yapılan bu merdiven türlerine yangın kapısı ile ulaşılır ve merdivenlerin dışarı ile bağlantısı vardır.

Yangın Merdivenlerinin Kullanılışı (Nasıl Kullanılır?) - Uzay Yangın

En Çok Kullanılan Yangın Merdiveni Çeşitleri

Yangın merdivenleri çok katlı yapılarda ikamet edenler veya çalışanlar için ikinci bir çıkış yoludur. Yangın merdivenlerinin bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiği, dış etkenlere maruz kaldığı unutulmamalıdır. Tahliye anında kullanıma açık olması da bir diğer önemli unsurdur. Bunun için de merdivenlerin bütünleyeni olan yangın kapılarının sağlıklı çalışması, tahliye yollarının açık olmasına dikkat edilmelidir. Binanın kullanım türüne ve mimari yapısına uygun şekilde yangın merdiveni seçimi yapılmalıdır. Binanın dışına monte edilen Z tipi yangın merdivenleri ile dairesel yangın merdivenleri en fazla kullanılan yangın merdiveni çeşitleri olarak bilinmektedir. Binanın ruhsatına uygun şekilde monte edilen ve montajı çok önemli olan bu merdivenlerin kullanılması ile ilgili eğitimlerin de verilmesi, ikamet amacıyla kullanılan apartman ve sitelerde de yangın tatbikatlarının mutlaka yapılması gerektiği gözden kaçırılmamalıdır.

En Çok Kullanılan Yangın Merdiveni Çeşitleri - Uzay Yangın

İster dairesel yangın merdivenleri olsun ister Z tipi yangın merdivenleri olsun, kullanımı konusunda oldukça ciddi yaklaşmak her açıdan faydalıdır. Depremlerde ve yangın tehlikesinde binayı terk etme denemesi bazen olmadık ve istenmedik zararlara yol açabilir. Üreticilerin yangın merdivenlerin montajı konusunda oldukça profesyonel bir yaklaşım sergilemesi önemlidir.

Yangın Merdiveni Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En önemli konuların başında belki de yangın merdiveni kullanılırken nelere dikkat edilmelidir sorusu gelmektedir. Yangın anında panik halinde binadan çıkmaya çalışan insanların, can havliyle yanlış hareketler sergiledikleri görülebilmektedir. Yangında öncelikle canını kurtarmayı düşünen insanoğlu, daha hızlı tahliye olmak için pencerelerden atlamayı deneyebilir. Oysa iyi planlanmış bir binada, yangın merdivenine çıkışın her daireden kolaylıkla ulaşılabilecek nitelikte tasarlanması ve inşa edilmesi gerekir. Henüz inşaat aşamasında bunun önlemini almak hayati önem taşır.

Yangın Merdiveni Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? - Uzay Yangın

Yangın sırasında yangın kapısına en hızlı şekilde ulaşmak, kapıyı sorunsuz şekilde açmak ve merdivenlere ulaşmak aşamalarının hiçbir engele takılmadan gerçekleşmesi hayat kurtarır. Kapıların çeşitli hırsızlık denemelerini engellemek için kilitli tutulmamasına dikkat edilmelidir. Yangın merdivenine ulaştıktan sonra inmek için sağ tarafı kullanmak, binaya yangına müdahaleye gelen itfaiye ekiplerinin çıkması için inerken sol tarafı boş bırakmak da önemli bir konudur.

Ülkemizde son zamanlarda yangın bilincinin uyanması ve yerleşmesi için çeşitli bakanlıklar tarafından hem sivillere hem de öğrencilere yönelik olarak birçok tatbikat gerçekleştirilmektedir. Bu tatbikatlarda kesinlikle yangın merdivenleri kullanılmaktadır. Kullanımı öğrenmek amacıyla yapılacak denemelerde uyarılara riayet etmek ve olası bir yangında bunları kusursuz şekilde uygulamak için dikkatli dinlemek can kurtacaktır.

BLOG