Skip to main content

Yangın Merdiveninde Hangi Metaller Kullanılır?


Yangın merdiveni birçok binada farklı mimari özelliklerde kullanılan ve yangınla mücadelede önemli rol oynayan birimlerden biridir. Bu yüzden bu merdivenlerde kullanılan metallerin yüksek ısıya dayanıklı olması ve hava şartlarına karşı dirençli olması gerekir. Açık havayla temas eden yangın merdivenlerinin çeşitli zorlu hava koşullarından en az şekilde etkilenmesini sağlamak için hem materyal kullanımında, hem vidalamada, hem kaynakta hem de paslanmayı önleyici çalışmalarda azami özen göstermek gerekir.

Yangın Merdiveninde Hangi Metaller Kullanılır? - Uzay Yangın

Yangın merdivenlerinde kullanılan metallerin yangın anında ortaya çıkan çok yüksek ısıya karşı erimemesi, zarar görmemesi ve hasara uğramaması adına, sektörlere uygun çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle asit, baz ve petrol gibi kimyasalların olduğu depolar, atölyeler, laboratuarlar veya fabrikalarda yangın merdivenlerinin imalatında özellikle dikkat edilmesine fayda vardır. Sektörünüze uygun yangın merdivenlerinin seçimi konusunda uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Yüksek kalitede olmayan, güvenlik standartlarının dışında üretilen ve istenilen sertifikalara sahip olmayan yangın merdivenlerinin kullanımda problem yaratmasa bile uzun süre dayanma konusunda soru yaşaması muhtemeldir. Periyodik bakım elbette önemlidir ancak maliyet açısından bakımlarda çok fazla problem çıkarmayan yangın merdivenleri kullanıcıları daha çok memnun edecektir.

En Dayanıklı Yangın Merdivenleri Nasıl İmal Edilir?

En dayanıklı yangın merdivenlerinin nasıl imal edileceği ile ilgili üretici firmaların birçok çalışması mevcuttur. Binaya uyumlu ve kullanımda problem çıkarmayacak yangın merdiveni imalatında bilimsel süreçleri etkin olarak kullanmak gerekir. Çok yüksek ısının ortaya çıkma ihtimali olan yangınlarda yüksek ısılara dayanıklı merdivenlerin olması her açıdan fayda sağlayacaktır. Kamu kurumlardan son yıllarda inşa edilen binalarda binanın içiyle entegre edilmiş şekilde ancak açık havayla da teması bulunan betondan yangın merdivenleri oldukça koruyucu olmaktadır.

En Dayanıklı Yangın Merdivenleri Nasıl İmal Edilir? - Uzay Yangın

Yangın merdiveni imalarında ülkemizde birçok yetkin firma bulunmaktadır. ihtiyacınız olan yangın merdiveni konusunda iletişime geçeceğiniz firmanın referanslarının kuvvetli olmasına ve deneyimli olmasın önem vermelisiniz. Yıllarını yangın merdiveni imalatına vermiş firmaların isteğinize uygun merdivenleri tasarlayacağı konusunda şüphe duymazsınız. Bu açıdan en iyi maliyeti sunana doğru yönelmeniz makul karşılansa da en sağlam yangın merdiveni imalatı yapan firmayla görüşmeniz daha doğru kabul edilecektir.

Dayanıklı yangın merdiveni imalatı konusunda özellikle İstanbul’daki firmaların kendilerini çok geliştirmiş olduklarını, ileri teknoloji tekniklerini kullanarak üretim yaptıklarını ve müşterilerin bu durumdan memnun olduklarını görüyoruz. Bu konuda firma araştırırken hem web sitesini ziyaret etmeniz hem de firmayı ziyaret ederek çalışmalarını görmeniz önerilmektedir.

Yangın Merdivenlerinin Uzun Süre Kullanılması İçin Ne Yapılmalıdır?

Yangın merdivenlerinin uzun süre kullanılması için yapılması gereken şeylerden en önemlisi periyodik bakımdır. Ancak düzenli bakım ve kontrollere geçmeden önce çok iyi bir imalat süreci geçirmesi gerekir. Standartlara uygun şekilde üretilen yangın merdivenlerinin daha sonraki süreçlerde bakım elemanları tarafından kolaylıkla bakımda geçirildiği ve eksik bulunmadığı görülür ancak üretimde TS EN standartlarına uyulmadığı zamanlarda ise kısa bir süre sonra merdivenin problem oluşturduğu görülmektedir.

Yangın Merdivenlerinin Uzun Süre Kullanılması İçin Ne Yapılmalıdır? - Uzay Yangın

Yangın firmalarından alınan yangın merdivenlerinde bakım sözleşmesi olmasına da dikkat etmelisiniz. Yangın merdiveni edindikten sonra yönetmeliklerde belirtilen sürelerde periyodik bakımlarının yapılması ve eksikliklerinin kontrol edilmesi çok önem arz eder. Hava şartlarından etkilenebilen, yangın sonrası kontrolü ve bakımı yapılmayan merdivenlerin ileride işlevselliğini yitireceği aşikardır. Bu yüzden bakım hizmetini profesyonel bir firmadan almanız önemlidir.

Yangın merdivenlerinin uzun süre dayanıklı olması kullanım şeklinden de etkilenebilir. Yangın harici yük taşımak veya günlük yoğun şekilde kullanmak ömrünü azaltabilir. Özellikle yoğun olarak kullanılan ana merdivenler yerine yük taşımak için yedek olarak kullanılan yangın merdivenlerinin farklı problemler oluşturduğu görülmektedir.

BLOG