Skip to main content

Acil Çıkış Kapıları ve Yangın Merdivenleri


Binalarda meydana gelebilecek her türlü acil durumlar için yapılan acil çıkış kapıları ve yangın merdivenleri, insanların hayatını kurtaran çok önemli birimlerdir. Yangınlar, depremler, su baskınları gibi doğal afetler için kullanışlı olan acil çıkış kapıları, dayanıklı malzemelerden yapılmakta ve yangın merdiveni ile zemin seviyesine kadar inilmesini sağlamaktadır. Her türlü acil durumda kullanılan acil çıkış kapılarının yerleri için bina içlerinde karanlıkta bile ışıklı görülecek şekilde bir yön levhası asılmalıdır.

Acil Çıkış Kapıları ve Yangın Merdivenleri - Uzay Yangın

Yüksek katlı binalarda çıkan yangınlarda asansör kullanımı tehlikeli olmaktadır. Normal merdivenleri etkileyen yangın veya dumanların buradan da tahliyeyi zorlaştıracağı açıktır. Bu yüzden en iyi alternatif ve hatta tek seçenek olarak acil çıkış kapılarından yangın merdivenlerine ulaşmak olacaktır. Çünkü yangın merdivenlerinin açık havadan temiz oksijen alma özelliği vardır. Açıkta oldukları için dumandan etkilenme oranınız çok düşmektedir.

Acil çıkış kapılarının çok yüksek ısılara dayanacak kabiliyette olması ve istenen ulusal ve uluslar arası standartlarda yapılması önemlidir. Günlük hayatta her şey yolunda iken bu özellikleri pek hissetmezsiniz ancak yangın anında ne kadar önemli olduğunu, dışarı ile içeriyi birbirinden nasıl ayırt ettiğini ve insanların canını kurtardığını görebilirsiniz. Yangın kapıları olarak da bilinen acil çıkış kapılarının hangi malzemeden yapılması gerektiği, nasıl konumlandırılacağı, menteşelerinden kapı kollarına ve gövdesine kadar dayanıklılık seviyeleri hep belirli standartlar gözetilerek yapılmalıdır.

Acil Çıkış Kapıları Ne Tarafa Açılır?

Konu acil çıkış kapıları olduğu zaman insanların kullanım odaklı en fazla sordukları soru acil çıkış kapıları ne tarafa açılır sorusu olmaktadır. Binada çalışan veya ikamet eden kişilerin kapıların yapıldığı malzeme ile ilgili görünürde bir sorunu olmaz. Ancak kapıların ne tarafa doğru açıldığı sorunsalı hem kullanıcılar hem de yönetmelikle uygun şekilde imalat ve montaj yapan firmalar açısından en hayati sorulardan biridir.

Acil Çıkış Kapıları Ne Tarafa Açılır? - Uzay Yangın

Acil çıkış kapıları her zaman için kesinlikle dışarı doğru açılacak şekilde konumlandırılmalıdır. Acil durumlarda insanlar binanın dışından içine değil içinden dışına çıkmak isterler. Bu durumu kolaylaştırıcı önlemlerden biri olarak da kapının iteklenerek kolay bir şekilde engel olmaksızın dışarı açılmasını sağlamaktır. Böylece herhangi bir kapı kolu ve kilit ile uğraşmadan acil durumdan panik halinde bile kaçmak ve acil çıkış kapısını kullanmak mümkün olmaktadır.

Dışarı doğru açılmasındaki genel amaç elbette insanların canlarını kurtarma telaşıdır. Yangın anında dumandan ve alevlerden kaçan kişilerin kendilerini can havliyle yangın kapısından dışarı atarak temiz hava alma gayretleri, dışarı doğru açılan acil çıkış kapıları ile kolay ve mümkün olmaktadır. Dışarı en kolay çıkacak şekilde monte edilen kapıların bakımları da bu anlamda önem taşımaktadır çünkü acil durumlarda sorunsuz çalışması gerekecektir.

Yangın Merdivenleri Kaç Kata Kadar Yapılır?

Yangından korunma yöntemlerinden biri olarak düşünülen ve tahliyede birçok masum insanın canını kurtaran yangın merdivenleri kaç kata kadar yapılır sorusu da bina yöneticileri, mimarlar, mühendisler, yangın merdiveni firmaları ve denetimciler için önem arz etmektedir. Binaların belirli bir kata kadar olanına yangın merdivenleri şart koşulmazken, daha yüksek olanlarına zorunlu tutulmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde kaç kattan sonra yangın merdiveni konulması zorunluluğu konusunda yetkin firmalardan görüş alınması icap etmektedir.

Yangın Merdivenleri Kaç Kata Kadar Yapılır? - Uzay Yangın

Konutlar için düşünecek olursak yangın güvenliğini sağlamak amacıyla yüksekliği 21,5 metre olan tüm binalarda yangın merdiveni zorunlu tutulmaktadır. Hangi yüksekliklerde kaç tane yangın merdiveni kullanılması gerektiği de yönetmeliklerde belirtilmektedir. Daha yüksek konutlarda veya işyerlerinde toplu tahliyeyi kolaylaştırmak ve insanların birbirini ezmeden binadan çıkışlarını sağlamak amacıyla birden fazla yangın merdiveni de zorunlu tutulabilmektedir.

BLOG