Skip to main content

Petrol ve Gaz Yangınlarında Güvenlik Önlemleri


Petrol ve gaz tesisleri söz konusu olduğunda, yangın söndürme ve koruma sistemleri, tesislerin güvenliği için çok önemli bileşenlerdir. Bu tesisler içerikleri nedeniyle yüksek riskli yangın tehlikesi kategorisindeler. Bu yüzden yangın söndürme sistemi kurulumundan, test, bakım ve iyileştirme hizmetlerine kadar her şeyi dahil eden ve kapsayan bir yangın güvenliği politikası geliştirmek gerekir. Yüksek bütçeli yatırımlar oldukları için yangın söndürme gibi önlemler hayati olmaktadır. Tesislerde başlayacak bir tehlike çalışanların da sağlığını riske atacaktır.

Petrol ve Gaz Yangınlarında Güvenlik Önlemleri - Uzay Yangın

Petrol ve türevlerinin parlayıcı ve patlayıcı özellikleri nedeniyle yüksek risk içerdiği görülmektedir. Çalışanların hatası, sistemsel problemler, nakil ve depolama sırasında meydana gelebilecek sıkışmalar ve teknik hatalar yangınlara sebebiyet verebilmektedir. Anlık olarak gelişen olaylara manuel müdahale etmek imkansız olmaktadır çünkü burada başlayan yangınların boyutu ve etkileri çok yüksek yoğunluğa sahiptir. Bunun önlemini almak ise otomatik ve uygun yangın söndürme sistemlerine sahip olmaktan geçer.

Yüksek bütçeli yatırımlarda çeşitli petrol ürünlerinin işlenmesi, depolanması, taşınması gibi faaliyetlerde sadece yangın değil diğer güvenlik önlemlerinin de alınması önemlidir. Elektrik kaynaklı problemlerden sabotaj ihtimaline kadar bir dizi önlemler düşünülmeli, yangını da kapsayan bu önlemler silsilesi sayesinde bütüncül bir güvenlik sağlanmış olur.

Petrol ve Gaz Tesisleri için Yangın Söndürme Sistemi Seçimi

Petrol ve gaz tesisleri için yangın söndürme sistemi seçimi uzmanlık gerektiren konulardan biridir. Etkili bir petrol ve gaz yangın korunma sisteminin ilk ve muhtemelen en önemli bileşeni, tüm riskleri karşılayabilmek için tasarlanmış kaliteli bir alarm ve yangın söndürme sistemidir. Stabil tesis olarak hizmet veren Petro-gaz tesisleri, açık denizdeki petrol arama platformları, rafineriler, gaz işleme tesisleri ve benzeri faaliyetleri sürdüren, zorlu çalışma koşullarına sahip işletmeler, içeriklerine göre uygun ajanlarla tasarlanmış ve döşenmiş otomatik yangın söndürme sistemleri ile korunmalıdır.

Petrol ve Gaz Tesisleri için Yangın Söndürme Sistemi Seçimi - Uzay Yangın

Tesisleri kapsamlı bir yangından korunma planı ile korumanın birincil ana hatlarından biri en güncel teknolojiyi içeren, profesyonel şekilde tasarlanmış alarm ve söndürme sistemi olmaktadır. Yangın söndürme sistemlerinin sıfırdan kurulumunda en son teknolojiyi benimserseniz, uzun vadede yenileme ve iyileştirme masraflarınızı da azaltacaktır. Başlangıçtaki söndürme sistemi ne kadar çok yenilikle entegre olursa, sahip olduğu koruma kalkanı da o kadar kuvvetli olacaktır.

Devasa alana kurulan petrol-gaz tesislerinin test edilmesi büyük bir uğraş gerektirir. Bu yüzden yangın söndürme sistemlerinizi çok sık test etmek işlerin aksamasına neden olabileceği ve zahmetli olabileceği için daha farklı bir periyot belirleyebilirsiniz. Sisteminizin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için test işleminin gerekliliğini tüm uzmanlar belirtmektedir. Bu yüzden uzmanların yapacağı söndürme sistemleri testini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Yangından korunmada tatbikatlar kadar önemli bir işlem olduğunu unutmamalısınız.

Petrol-Gaz Tesisleri Yangın Söndürme Sistemi Bakımı

Petrol ve gaz tesislerinde yangın söndürme sistemleri kurulumu, testi ve bakımı konusunda uzman bir firma ile iletişime geçmelisiniz. Testlere ek olarak düzenli bir bakım programı uygulamak sağlıklı sonuçlar verir. Deneyimli bir yangın söndürme firması ile çalışmanız size zaman kazandırır. 7/24 koruma sağlamak zorunda olan bu sistemlerin düzenli bakımı yapıldığı takdirde problem yaratmadığı görülmektedir.

Petrol-Gaz Tesisleri Yangın Söndürme Sistemi Bakımı - Uzay Yangın

Aktif sistemlerin tümünde olduğu gibi periyodik bakımların önemi yadsınamaz. Rafinerilerde tüm teçhizatlar, sistemler ve makinelerin bakımının yapılması gibi, yangın söndürme sistemleri ve yangın algılama-ihbar sistemlerinin de bakımı yapılmalıdır. Düzenli aralıklarla bu sistemlerin çalışıp çalışılmadığının test edilmesi ise ayrı bir gerekliliktir.

Petrol ve gaz yangınlarının büyük ölçüde yıkıcı olabileceğini göz ardı etmeden gerekli güvenlik önlemlerini almanız hayati önem taşır.

BLOG