Skip to main content

Yangın Söndürme Prensipleri


Yangınlar çeşitli alanlarda meydana gelerek insanların can ve mal kaybı yaşamalarına da sebebiyet veren felaketler zincirinin bir halkasıdır. Yangın söndürmek için kullanılan çeşitli yöntemlerle birlikte yine çeşitli söndürme sistemleri de yer almaktadır. Buna göre yangın söndürme prensipleri olarak çeşitli yöntemlerden söz etmek mümkündür. Bu yöntemleri sırasıyla ele almak gerekirse;

  • Soğutarak söndürme,
  • Havayı kesme,
  • Yanıcı maddeyi ortadan kaldırma

Yangın Söndürme Prensipleri - Uzay Yangın

Soğutarak söndürme prensibinde yanıcı maddenin dağıtılması ve su ile soğutma işleminin gerçekleşmesi ele alınır. Havayı kesme prensibinde ise oksijenin yok edilmesi ya da oksijen oranının düşürülmesi amaçlanır. Yine su ile soğutma ya da yanıcı maddeyi dağıtma işlemleri de gerçekleştirilebilir. Yanıcı maddenin ortadan kaldırılmasında ise yanıcı maddenin ısıdan koparılması amaçlanmaktadır.

Bu gibi yangın söndürme prensipleri ele alınarak yangınlar daha temiz, profesyonel ve maksimum verim alınacak biçimde söndürülebilir.

Yangın Söndürme Yöntemleri Kapsamı

Yangın söndürme yöntemleri kapsamında ele alınabilecek birçok yöntem vardır. Bunlar genel anlamda yangın söndürme köpükleri, gazlı yangın söndürme sistemleri, sulu yangın söndürme sistemleri, sprinkler söndürme sistemleri ve daha birçok söndürme sistemlerinden söz edilebilir.

Yangın Söndürme Yöntemleri Kapsamı - Uzay Yangın

Yangın söndürme yöntemleri kapsamında kişilerin çeşitli anlamlarda daha profesyonel davranması gerekmektedir. Yangın eğitimleri de yine bunun için en ideal noktalardan biridir. Nitekim yangın eğitimleri kapsamınca kişiler çeşitli birçok eğitimden yararlanarak yangınların nasıl söndürülebileceğine dair yöntemleri de baz alabilir. Bu yöntemler neticesinde ise yine kişiler itfaiye gelene kadar hangi yangın türünün nasıl söndürülebileceğine dair bilgileri de edinebilir.

Yangın Söndürme Maddeleri

Yangın söndürme maddeleri olarak yine çeşitli sistemlerden söz edebiliriz. Buna göre özellikle de araçlarda da dahil olmak üzere her kapalı alanlarda mutlaka bulundurulması gereken yangın söndürme tüpleri yangınların daha hızlı ve efektif biçimde söndürülmesini sağlayan en önemli maddelerden biridir. Bu sistemlerin artırılarak kullanılmasıyla birlikte yangınlar çok daha hızlı biçimde verimli olarak söndürülebilir.

Yangın Söndürme Maddeleri - Uzay Yangın

Yangın söndürme eğitimleriyle birlikte yangın söndürme maddeleri için kişilerin ne gibi avantajlardan yararlanabilecekleri, yangınlara ne derece müdahale edebilecekleri de öğrenilebilecek en iyi yöntemlerden biridir.

BLOG