Skip to main content

Yangın Dedektörü Binanızı Nasıl 7/24 Korur?


Yangın dedektörü, binalarda yangın söndürme sistemlerini tamamlayıcı bir unsur olarak hayati bir görev üstlenmektedir. Algılama sistemlerinin bir parçası olan ve yangın alarmı ile birlikte çalışan dedektörler, dumanı fark etmesi veya artan ısıyı algılaması nedeniyle söndürme sistemleri paneline müdahale sinyali göndermektedir. Bu yüzden otomatik söndürme sistemlerinde ısıyı ve dumanı algılayan sistemlerin olması başarılı müdahalenin vazgeçilmez unsurları arasındadır. Yangınlardan 7/24 korunmak için yangın dedektörü kullanmalısınız.

Yangın Dedektörü Binanızı Nasıl 7/24 Korur? - Uzay Yangın

Restoranınızda, otelinizde, okulunuzda, mağazanızda veya ofislerden oluşan binanızda yangın dedektörünün fark ettiği ısı artışı nedeniyle çalan yangın alarmı sizin canınızı kurtarmanız için hamle yapmanızı sağlar. Aynı anda da yangın paneline sinyal göndererek söndürme ajanının sprink sistemlerden boşaltılması talimatını verir. Siz tahliye olurken yangına müdahale otomatik olarak başlar. Bu durumlarda müdahalenin startını veren yangın dedektörünün sağlıklı şekilde çalışması olası israfları da önler.

Bazı sistemlerde hem alarm çalması, hem yangın sisteminin başlatılması hem de itfaiye ekiplerine haber verecek bir iletişim mekanizmasın kurulması topyekün korunmayı sağlamaktadır. Bunun başlangıcı da tahmin ettiğiniz üzere algılayıcı sistemler ve ucundaki dedektörler olmaktadır. Bu sayede hem can hem de mal kaybı minimize edilir. Yangın başlamadan müdahale başlar, insanlar binadan ayrılmak için istedikleri süreye sahip olurlar.

Hangi Binaların Yangın Dedektörüne İhtiyacı Vardır?

Hangi binaların yangın dedektörüne ihtiyacı olduğu ile ilgili “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümlerinde gerekli açıklamalar yapılmaktadır. İlgili yönetmeliğe atıfta bulunan birçok genelde ve resmi yazı da dedektörlerin faydalı olacağı bina türlerini belirtmektedir. Yangın algılama sistemlerinin olduğu binalar yangına karşı kesinlikle daha korunaklı olmaktadır. Söndürme sistemlerine entegre edilmiş şekilde çalışan dedektörlerin faydası ise tartışılmaz.

Hangi Binaların Yangın Dedektörüne İhtiyacı Vardır? - Uzay Yangın

Toplu konutlarda, ibadethanelerde, eğlence merkezlerinde, restoranlarda, otellerde, ofislerde, kreşlerde, ıslah evlerinde, eğitim merkezlerinde, hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarında, endüstriyel depolarda, perakende mağazalarda ve müzelerde yangın dedektörlerinin varlığı güven verir. Yükte hafif pahada ağır materyallerin olduğu depolar veya atölyelerde de algılama sistemlerinin yer alması en ufak bir riskin değerlendirilmesi açısından faydalıdır.

Kalabalık insan topluluklarının bir şekilde toplandığı, belirli sürede bulunduğu, eğitim aldığı, eğlendiği veya yaşadığı yerlerde dedektörler, en küçük bir ısı değişikliğini rapor etmesi nedeniyle önemli bir işlev görmektedir. Elbette yanlış algılama olmaması için bazı dedektörlerin hassasiyeti arttırılıp azaltılabilmektedir. Örneğin binanın içinde yasak olmasına rağmen sigara içilmesi yangın dedektörlerini harekete geçirebilir ve kaynakların boşa kullanılmasına neden olabilir. Yangın olmadığı halde gereksiz yere çalışan dedektörler, devam eden iş ortamına zarar verebilir.

Yangın Dedektörü Nasıl Fayda Sağlar?

Yangın dedektörü henüz tutuşma veya başlama aşamasındaki yangının erken fark edilmesini sağladığı için inanılmaz bir fayda sağlamaktadır. Alevi veya dumanı algılama cihazı olarak görev yapan dedektörlerin uygun yerleştirilmesi, tüm alana hakim olacak şekilde monte edilmesi ve elbette fark etme özelliğinin daima aktif olması gerekir. Bakımları konusunda ise ilgili yangın firması ile periyodik sözleşmelerin yapılması çok mühimdir.

Yangın Dedektörü Nasıl Fayda Sağlar? - Uzay Yangın

Düşük performans riski bulunan veya bakım gerektiren dedektörlerin yetkili firma tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi, yangın anında sürpriz yaşanmaması için önem verilmesi gereken bir konudur. Hangi malzeme olursa olsun, yüksek standartlarda üretilse bile belirli bir raf veya kullanım ömrünün olduğu unutulmamalıdır. Bu kullanım ömrünü uzatmak için periyodik bakımlar yapılmaktadır.

Yangın dedektörlerinin enerji kaynağının kesilmemesi için herhangi bir elektrik kesintisinde devreye yedek güç kaynaklarının girmesi gerekir. Bu konuda önlem almak, işyeri sahibinin sorumluluğu altında olduğu kadar yangın firmalarının tasarımını da ilgilendirmektedir. Bu yüzden yangın dedektörü ve söndürme sistemleri konusunda deneyimli yangın firmalarıyla anlaşmalısınız.

BLOG