Skip to main content

Sprinkler Sistemleri Ne Kadar Güvenilir?


Yangınlar her an her yerde çıkabilecek kadar önemli ve hemen müdahale edilmesi gereken felaketlerdendir. Yangınların söndürülmesinde kullanılan sprinkler yangın söndürme sistemleri ne kadar güvenilir? Hangi sistemler ne kadar etkilidir? Sulu sprinkler sistemler hangi zamanlarda daha çok etki yapar? Bu gibi sorular özellikle de yurt, pansiyon, otel ve bunun gibi toplu yaşam alanlarındaki yetkili kişiler tarafından ele alınan sorulardır.

Daha fazla '' Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri '' içeriği için hemen uzayyangin.com/blog.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde yangından korunum ve söndürme sistemleri alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Sprinkler yangın söndürme sistemi, meydana gelen yangınların yukarıdan su sistemi müdahalesiyle birlikte söndürülme prensibine dayandırılan, bir anlamda püskürtme yönteminin de kullanıldığı önemli sistemlerdendir. Otomatik olarak monte edilen sprinkler sistemler yangınlara ilk müdahale için kullanılmaktadır. Ancak sadece bu sistemlere de güvenmek yeterli olmayabilir. Çünkü sadece belli noktalara kadar ulaşım sağlayabilen bu yangın söndürme sistemi ile büyük yangınlar söndürülemez sadece etkisi azaltılır. Sadece önleyici olarak görmekte fayda vardır. 

Sprinkler Sistemleri Ne Kadar Güvenilir? - Uzay Yangın

Sprinkler Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Yangınların önlenmesinde, en azından etkisinin az da olsa kaybetmesinde önemli role sahip olan sprinkler sistemi nedir? Hangi alanlarda daha fazla kullanılmalıdır? Sprinkler sistemi nedir? sorusunun karşılığı olarak kapalı alanlarda meydana gelen yangınlara tıpkı bir yangın alarmı gibi yaklaşan ve otomatik olarak devreye girerek su sistemi ile birlikte yangınların etkisiz hale getirilmesini amaçlayan bir sistemdir. Bu sistem her ne kadar otomatik olarak su püskürtme sistemi olsa da yangınlar %100 olarak tamamen söndürülemeyebilir. A, B ve C sınıflarına göre ayrılan yangınlar tehlike durumlarına göre sıralandığında büyük yangınlarda bu sistem sadece hafifletici etki yapar.

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri Ne Kadar Güvenilir?

Ancak sprinkler yangın sisteminin iyi biçimde de seçilmesi gerekmektedir. Çeşitli özelliklere sahip olan sprinkler sistemleri bazı durumlarda büyük yangınların tamamen söndürülmesinde de rol alacak kadar etkili sistemlerdir. Bununla birlikte yangınla beraber ortaya çıkan ve insanları da zehirleyici etkiye sahip olan dumanların bastırılması için de sprinkler yangın söndürme sistemi kullanılabilir. Yüksek maliyetten kurtulmak ve aynı zamanda yangın söndürme ekiplerinin de işlerini hafifletmek amacıyla sprinkler yangın söndürme sistemleri fazlasıyla tercih ediliyor.

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemi Özellikleri

Belirttiğimiz üzere sprinkler yangın söndürme sistemi özellikle de kişilerin geç kalabileceği müdahalelerden önce otomatik olarak devreye girerek yangınların bertaraf edilmesini de sağlamaktadır. Otel, pansiyon, yurt, evler, çeşitli işyerleri ve ofislerde kullanılması gereken bu sistem ile birlikte yangınlar büyümeden engellenebilir ve ortaya yayılan, insanların da olumsuz biçimde etkileneceği dumanların yayılmasında da büyük katkı sağlayabilir. Yangınlar tehlikelerine göre çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Sınıflara ayrılan yangınlar ortaya koyduğu büyük felaketler sonucunda da yine insanların can ve mal kaybına uğramalarına, yangın bölgesinin de fazlasıyla olumsuz biçimde etkilenmesine de sebep oluyor. Bunun önüne geçilmesi için de yine kişilerin mutlaka yangından korunma eğitimlerini almaları, yangın anlarında yangından korunacak kıyafetleri giymeleri ve bununla da birlikte yine yangın anlarında yangınları profesyonel biçimde söndürmek adına yangın söndürme sistemlerini devreye sokmaları gerekmektedir.

Sprinkler Söndürme Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır? - Uzay Yangın

Su Püskürtücülü Sprink Yangın Söndürme Sistemleri Fiyatları

Otomatik olarak tavandan su püskürtücü özelliğe sahip olan sprink yangın söndürme sistemleri fiyatları da yine araştırılarak bu sistemlerin evlere, işyerlerine ya da buna benzer kapalı alanlara entegre edilmesi de gerekiyor. Son derece etkili olan ve aynı zamanda da yangınla mücadele ekiplerinin de işlerini kolaylaştıracak etkiye sahip olan sprink yangın söndürme sistemleri kalitesi, kullanım biçimi ve çeşitli özelliklerine göre fiyatlandırmada da farklılık göstermektedir. Bu noktada sprink yangın söndürme sistemleri çok iyi biçimde araştırılarak ilgili yerlere entegre edilmelidir.

BLOG