Skip to main content

Yangından Korunma Yolları


Evlerde, işyerlerinde, kapalı alanlarda ya da açık alanlarda fark etmeksizin çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan yangınların mutlaka önlenmesi de gerekiyor. Bu noktada yangından korunma yolları da en iyi biçimde araştırılarak kişilerin gerek yangın anından gerekse de yangın sonrasında yapması gereken şeyleri pratiğe dönüştürerek uygulamasında yarar vardır. Yangınlar hemen müdahale edilmediği sürece çok fazla geniş alanlara yayılma ihtimali yüksek olup aynı zamanda da yine kişilerin can ve mal kaybı yaşamalarına da fazlasıyla sebep olmaktadır. Bu anlamda yangınların önlenebilir olması, kişilerin kendilerini yangınlardan olabildiğince koruması da gerekmektedir. Yangından korunmanın yolları olarak şu gibi bilgiler önemlidir:

Yangından Korunma Yolları Nelerdir? - Uzay Yangın

 • Binaların yüzeyinde yanması güç olan malzemelerin kullanılması,
 • Duvar yüzeyinden duman sızılmasının önlenmesi,
 • Yangın bölümleri oluşturularak yangının yayılmasının önlenmesi, 
 • Kısa kaçış yollarının oluşturulması,
 • Yanıcı ve ateşleyici malzemelerin ayrı yerlerde tutulması,
 • Yangın söndürme sistemlerinin çalışır durumunun kontrol edilmesi

Bu gibi yapısal önlemler alınarak yangınların daha fazla yol kat etmeden en iyi ve hızlı biçimde önlenmesi de sağlanabilir.

Yangın Anında Yapılması Gerekenler - Uzay Yangın

Yangın Anında Yapılması Gerekenler

Yangınlar kişilerin hemen telaşlanmasına yol açarak büyük felaketlere de zemin hazırlayan afetlerdir. Yangın anında yapılması gerekenler de harfiyen uygulanarak yangınların çok daha hızlı biçimde etkisiz hale getirilmesi sağlanabilir. Buna göre yangın anında yapılması gerekenler genel olarak şunlardan oluşmaktadır:

 • Kişiler telaşa kapılmadan varsa yangın ihbar düğmesine basmalıdır,
 • 110 nolu telefon aracılığıyla itfaiyeye durum bildirilmeli, yangın ihbarı yapılmalıdır,
 • İtfaiye yangın alanına gelene kadar çevrede varsa yangın söndürme sistemleri üzerinden yangın etkisiz hale getirilmeye çalışışmalıdır,
 • Yangın kapalı bir alanda çıktıysa tüm kapı ve pencereler kapatılarak yangının diğer alanlara ulaşılması engellenmelidir,
 • Yangın engellenemez halde ve kişiler de dışarıya çıkamıyorsa yatak altlarına ve dolaplara saklanılmamalıdır, olabildiğince camlardan dışarıdaki kişiler ile iletişime halinde kalınmalıdır,
 • Dumanlar fazlalaşmışsa kişiler yangın ekipleri gelene kadar sürünerek ve eğilerek hareket etmelidir,
 • Bu durumda ağız ve burun bölgesinin mendil ya  da ıslak bez ile kapatılarak kişinin nefes alması sağlanmalıdır,
 • Eğer kişinin üstündeki kıyafetler yanmışsa kişi koşmadan yere sürünerek hareket etmelidir.

Yangın anında bu ve buna benzer daha birçok önlemin alınarak yangın anlarında felaketlerin artmaması da sağlanabilir. Böylesine durumlarda kişiler olabildiğince sakin kalmalı, çevredeki kişilerle irtibata geçmeli ve hemen itfaiyeye de durum bildirilmelidir.

Yangın Söndürme Sistemleri Kapsamı - Uzay Yangın

Yangın Söndürme Sistemleri Kapsamı

Yangınlar belirttiğimiz üzere büyük felaketlere yol açabilecek kadar etkili ve bir o kadar da insanların can ve mal kaybı yaşamasına da sebep olabilecek kadar felaketi büyük afetlerdir. Bu noktada çeşitli yangın söndürme sistemleri evlerde, işyerlerinde bulundurulması gerekmektedir. Sprinkler yangın söndürme sistemleri, FM200 yangın söndürme sistemleri, inert  yangın söndürme sistemleri, köpüklü yangın söndürme sistemleri ve daha birçok yangın söndürme sistemleri ile birlikte yangınlar, itfaiye gelinceye kadar etkisi azaltılabilir ve dolayısıyla da çevreye verdiği zarar da minimum dereceye indirilebilir. Son derece etkili olan ve aynı zamanda da insanların korkmasına da sebebiyet veren yangınların önlenmesi daha önceden alınacak tedbirlerle de alakalıdır. Bina yüzey yapısından çevrede bulunacak yangın söndürme sistemlerine kadar birçok önlem alınarak yangın durumları en etkisiz hale getirilebilir.

Yangınlar karşısında kişilerin de bilinçli ve soğukkanlı olacak biçimde hareket etmesinde büyük yarar vardır. Nitekim yangın anlarında ya da yangın sonralarında kişiler bilinçli biçimde hareket ederek yangın söndürme sistemleri kapsamında da iyi uygulamalar sergileyerek yangınları söndürebilir. Genel olarak yangından korunma yolları böyle olup kişilerin bu kurallara da mutlaka uymaları gerekmektedir.

BLOG