Skip to main content

Elektrik Yangınlarında Ne Kullanılır?


Yangınlar çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Yangın sebeplerinden biri de elektriklenmedir. Peki elektrikli yangınlarda ne kullanılır?, hangi yöntemler izlenerek bu tarz yangınlar söndürülür? Yazımız genelinde elektrik yangınlarına yer vererek bu yangınların hangi yöntemlerle söndürüleceği konusunda fikirler üreteceğiz.

Yangınların meydana gelme sebeplerinden biri olarak elektrikler örnek verilebilir. Elektrik tesisatlarında ya da cihazlarında görülen arızalardan kaynaklı olarak yangınlar meydana gelmektedir. Yangın sınıfları arasında E sınıfı yangın olarak nitelendirilen elektrik yangınlarını söndürmek de mümkündür.

Elektrik Yangınlarında Kullanılan Yangın Söndürücü - Uzay Yangın

Elektrik cihazları ya da tesisatlarında oluşan kaçak ve benzeri durumlardan meydana gelen yangınların söndürülmesi için karbondioksit söndürücüler kullanılmalıdır. Mutlaka su kullanılmaması gereken bu yangınlarda çarpılma riski de oldukça yüksektir.

Elektrik Yangınlarında Su Kullanılır mı?

Elektrik yangınlarında su kullanılması oldukça risklidir. Çünkü suyun iletken özellik taşıması elektrik yangınına daha da alevleyebilir. Bununla birlikte kişilerin elektrik ve suyla teması olunca da sağlıklarını riske atması yüksek ihtimaldir. Bunun daha iyi biçimde önlenebilmesi adına da su haricindeki söndürücülerin kullanılması en ideal tercih olacaktır.

Elektrik Yangınlarında Su Kullanılır mı? - Uzay Yangın

Elektrik yangınlarının söndürülmesi için kullanılması gereken söndürücü karbondioksitli söndürücülerdir. Elektrik yangınlarına itfaiye gelmeden önce mutlaka bu söndürücüler ile müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yangınlar büyüyerek çok daha fazla şiddetlenebilir.

Elektrik Yangınlarında Kullanılan Yangın Söndürücü

Elektrik yangınlarında kullanılan yangın söndürücü olarak karbondioksit bulunduran yangın söndürücülerin kullanılması gerekmektedir. Suyla temas olması halinde elektrik çarpma riskinin de yüksek olması gündemdedir.

Bu kapsamda elektrik kaçaklarında, elektrik cihazlarında ya da elektrik tesisatında meydana gelebilecek her türlü yangınlar bu yöntemler ile birlikte en iyi biçimde söndürülebilir.

Elektrik yangınları her an çıkmaya müsait yangınlardır. E sınıfı yangın türü olarak da bilinen elektrik yangınları işyerlerinde, evlerde, fabrikalarda ya da buna benzer kapalı alanlarda görülebilir. Elektrik yangınları genellikle eskiyen ve yerinde sabit durmayan elektrik cihazlarından meydana gelmektedir.

Elektrik Yangınlarında Ne Kullanılır? - Uzay Yangın

Elektrik yangınlarının daha profesyonel biçimde söndürülmesi ve tehlikenin atlatılabilmesi için de bölgedeki kişilerin mutlaka eğitimler alması gerekmektedir. Yangın ve ilk yardım eğitimi alan kişiler bu tür yangınlar ile birlikte daha iyi mücadele ederek tehlikenin en aza indirgemesini de sağlayabilir.

Elektrik Yangınlarında Kullanılan Söndürücüler

Elektrik yangınlarında kullanılan söndürücüler olarak yazımızın genelinde de bahsettiğimiz üzere karbondioksit özelliği taşıyan söndürücüler ön planda olmalıdır. Suyun mutlaka kullanılmaması gereken elektrik yangınları kişilere çeşitli zararları da verebilir.

Hangi yangın sınıfı olursa olsun yangınlara müdahalenin geç kalmaması gerekmektedir. Geç kalınan müdahaleler neticesinde yangınlar daha da büyüyebilir. Büyüyen yangınlar da insanların can ve mal kaybına yol açabilir. Bu tür kayıpların olmaması adına başta elektrik yangınlarında kullanılan yangın söndürücü olmak üzere diğer tüm söndürücüler de temin edilmelidir. Böylelikle yangınlara karşı tedbirler en iyi biçimde alınacaktır.

BLOG