Skip to main content

Sprinkler Söndürme Sistemleri Hesabı


Sprinkler, yangın söndürmede etkin rol oynayan mekanizmalardır. Usulune uygun bir şekilde hazırlanan ve montajı yapılan sistemler sayesinde yangın riski açısından önemli bir önlem alınmış olmaktadır. Sprinkler sistemi hesabı ve daha fazlası için yazımızın devamına göz atmanızı öneririz.

sprinkler nerelerde zorunlu

Etkili yangın söndürme önlemlerinin başında gelen sprinkler sistemi hesabı nasıl yapılır? Öncelikle sprink nedir bu hususa bir açıklık getirelim. Yangın durumunda erkenden müdahale edilmesini sağlayan, yangının kontrol altına alınmasında etkin rol oynayan, söndürme işlemi için içinde barındırdığı suyun boşalması sistemine dayalı çalışan bir sistemdir. Sprinkler sistemine giden suyun   sabit boru tesisatı çapı hidrolik hesaplamalara göre belirlenmektedir. Deprem gibi doğal afetlerde binada hasar oluşmasına karşın 65 mm veya daha büyük çaptaki esnek boruların kullanılması gerekmektedir.

Sprinkler Sistemi Nasıl Çalışır?

Birçok binada karşımıza çıkan sprinkleri gördüğümüzde aklımıza sprinkler sistemi nasıl çalışır? Sorusu gelmektedir. Birçok kişi bu sistemin çalışmasını merak etmektedir. Öyle ise çalışma sistemini de öğrenmekte fayda bulunmaktadır. Her hangi bir yangın anında kullanım alanlarına göre 4 farklı çeşitlerde hazırlanan sprinkler sistemi devreye girerek alevlerin olduğu alana müdahale gerçekleştirir. Bu çeşitleri saymak gerekirse;

  • Islak borulu sprinkler,
  • Kuru borulu sprinkler,
  • Deluge sprinkler,
  • Preaction sprinkler

olarak sıralanabilir. Buradaki genel amaç yangın söndürme işleminden ibarettir.

sprinkler yerlesimi tablosu

Sprinkler Sistemi Zorunluluğu

Yangın riski hem sınai, hem ticari hem de özel alanlarda her daim bulunmaktadır. Ancak bu risk kimi alanlarda çok fazla iken, kimilerinde yok denecek kadar az olmaktadır. Bu bağlamda sprinkler sistemi zorunluluğu binaların yangından korunması hakkındaki kanunlarda açıkca belirtildiği üzere getirilmiştir. Bu zorunluluk her bir risk alanına göre farklı kriterlere göre belirlenmiştir. Bu hususta detaylı bilgi edinmek için binaların yangın korunması hakkındaki kanununu incelemenizi tavsiye ederiz.

sprinkler tesisati nasil yapilir

Sprinkler Sistemi Bakımı

Malumunuz yangın riski olan alanlarda yangın önlemi almak kadar bu önlemler için uygulanan sistemlerin de sürekli kontrol altında tutulması önemli bir husustur. Sprinkler sistemi bakımı yapılmamış olan alanlarda ani bir yangın olayı gerçekleşmesi halinde sistemin çalışmama riski göz önünde bulundurulmalı ve gerekli bakımların ihmal etmeden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

BLOG