Skip to main content

Halon Gazı Hangi Yangınlarda Kullanılır?


Yangınlar çeşitli zararlara yol açabilecek kadar güçlü ve etkili bir felakettir. Bu anlamda yangınların daha da erken yoldan söndürülerek felaketlerin önlenmesi adına çeşitli sistemler ve söndürücüler kullanılmaktadır. Bu sistemler arasında halon gazı hangi yangınlarda kullanılır? gibi sorular da en çok sorulan sorular arasındadır.

Halon Gazı Yangın Söndürme - Uzay Yangın

Halon gazı A sınıfı yangınlar üzerinde kullanılan bir çeşit söndürme sistemidir. Ahşap, kağıt, kumaş gibi katı maddelerin yanmasıyla oluşan yangınlarda Halon gazı rahatlıkla kullanılabilir. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler kapsamında değerlendirilen halon gazı A, B ve C sınıfı yangınlarında fazlasıyla etkilidir.

Halon Gazı Nerelerde Kullanılır? - Uzay Yangın

Halon Gazı Yangın Söndürme

Halon gazı yangın söndürme sistemleri ve yöntemleri arasında kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle de A tipi yangınlarda katı maddelerin yanmasını engelleyen özelliğiyle dikkat çeken halon gazları çoğu kişi tarafından da tercih edilmektedir. 

Halon gazı yangın söndürme yöntemi için işletmeler, evler ve benzeri daha birçok yerler talep oluşturmalıdır. Son derece etkili bir yöntem olan halon gazları yangınların çok daha kolay ve basit biçimde söndürülmesini de sağlamaktadır. Basit ve kolaylıktan ziyade hızlı bir söndürme biçimi de olan halon gazı yangın söndürme kapsamında en çok değerlendirilen yöntemlerden de biridir.

Halon Gazı Hangi Yangınlarda Kullanılır? - Uzay Yangın

Halon Gazı Nerelerde Kullanılır?

Halon gazı nerelerde kullanılır? gibi sorular da yine beraberinde sık sorulan sorular arasındadır. Halon gazları belirttiğimiz üzere katı malzemelerin yanabileceği potansiyel durumlarda en çok tercih edilen söndürme sistemlerinden biridir. A tipi yangınlarda daha çok tercih edilmesi gereken halon gazlar evlerde, iş yerlerinde ve kapalı birçok alanda bulundurulması gerekmektedir. Son derece kapsamlı ve hızlı bir söndürme sistemi olan halon gazı söndürme sistemleriyle birlikte sizler de yangınlara en etkili biçimde müdahalede bulunabilirsiniz.

BLOG