Skip to main content

Kuru Kimyevi Toz Nerede Kullanılır?


Yangınların söndürülmesi için çeşitli sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler arasında yer alan ve çeşitli yangınların söndürülmesinde direkt etkisi olan kuru kimyevi toz da yer almaktadır. Peki kuru kimyevi toz nerede kullanılır? Kuru kimyevi toz nedir ve özellikleri nelerdir? Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Hangi Yangınlarda Kullanılır? - Uzay Yangın

Kuru kimyevi tozlar çoğunlukla parlayıcı sıvı yangınlarının söndürülmesi için kullanılmaktadır. Elektriksel kaynaklı yalıtkan olduklarından dolayı enerjili elektrik donanımı kapsamındaki parlayıcı sıvı yangınlarında daha çok ele alınır. Kirletici özelliği olmasından ötürü hassas makine, motor ve elektronik cihaz yangınlarında tercih edilmezler.

Her bir yangın sınıfı farklı özelliklere sahip olup farklı özellikteki söndürücü sistemler tarafından söndürülür. Buna göre özellikle de kuru kimyevi tozların yangınlarda kullanılması için yangınların elektriksel kaynaklı ya da parlayıcı sıvı özelliğinde olması gerekmektedir.

Kuru Kimyevi Toz Nedir?

Kuru kimyevi toz nedir gibi sorularda fazlasıyla sorulmaktadır. Özellikle de yangın riski çok yüksek olan yerlerde çeşitli yangın söndürme sistemleri üzerine araştırmalar yapan kişiler bu soruları sormaktadır. Patlayıcı özelliği taşıyan malzemelerin olduğu iş sektörleri başta olmak üzere evler ve bunun gibi kapalı alanlarda da yine yangınların çıkma ihtimali yüksektir.

Kuru Kimyevi Toz Nedir? - Uzay Yangın

Kuru kimyevi tozlar ise kimyasal yapılarından dolayı nem çekici özelliğe sahiptir. Bu noktada kullanılan hammaddeler fiziksel ve kimyasal işlemler kapsamında gerekli katkı maddeleri de ilave edilmektedir. Özel formüller ile de kuru toz imal edilir. Kuru kimyevi tozlar genellikle parlayıcı sıvı yangınlarında ele alınır.

Kuru Kimyevi Toz Hangi Yangınlarda Kullanılır?

Genel olarak kuru kimyevi toz hangi yangınlarda kullanılır? sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Yangın sınıfları A sınıfından F sınıfına kadar olup genellikle su ile yangınların söndürülmesi amaçlanır. Ancak bazı yangınlarda suyun kullanılması bilinenin aksine yangının çok daha fazla alevlenmesini sağlar.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Nasıl Yangınlarda Kullanılır? - Uzay Yangın

Özellikle de elektriksel kaynaklı yangınlarda bu durumu görmek mümkündür. Elektriksel kaynaklı yangınlar, kızarmış yanan yağ yangınları ve parlayıcı sıvı yangınlarını söndürmek için kuru kimyevi toz kullanılmaktadır. İçerisindeki kimyasal özelliklerle nemi çeken kuru kimyevi toz, çeşitli yangın söndürme sistemleri arasında en önemli olanlarındandır.

BLOG