Skip to main content

Yangın Merdiveni Kapıları Nasıl Olmalı?


Binanızın pasif yangın tehlikesine karşı hayati bir parçası olan yangın merdiveni kapıları, yalnızca bir tahliye aracı olarak görev alması dışında aynı zamanda duman ve alevlerin içerdeki diğer alanlara ulaşmasını da engeller. Mülkünüzün yangına dayanıklı kapılarla yeteri kadar donatıldığından emin olmak, bakımlarını sürdürmek ve optimum düzeyde çalışmasını sağlamak, çok büyük önem taşımaktadır.

Yangın Merdiveni Kapıları Nasıl Olmalı? - Uzay Yangın

Yangın merdiveni kapılarının tasarımı ve kurulumunu çeşitli birimler kontrol etmektedir. Bu ünitelerin ulusal ve uluslar arası kalite standartlarına ve yönetmeliklere uygun olması halinde yangına karşı dirençli olduğu görülmektedir. Tasarım gereği yangın kapıları her zaman kapalı tutulur, otomatik kapanma özellikleri vardır ve açık tutulması yangın mevzuatına göre genellikle güvenlik kurallarına aykırıdır.

Yangın merdiveni kapılarını çevreleyen düzenlemeler sadece kapı kanadı için değil, aynı zamanda yapının bir parçası olarak kabul edildiği için onu çevreleyen çerçeve için de geçerlidir. Yangın kapıları alüminyumdan çeliğe ve cam bölümlere kadar bir dizi farklı malzemeden yapılabilir. Önemli olan yangına karşı dayanıklılık derecesidir. Yüksek ısıya dirençli olması esastır. Dışarı doğru açılacağı için açma-kapama mekanizmalarının da yangın anında bozulmaması hayati önem taşır. Aksi takdirde yangına müdahale edecek ekiplerin içeri girmesi, içerden kurtulmak isteyen kişilerin dışarı çıkması zorlaşır ve bu işler daha büyük bir çıkmaza sokabilir.

Yangın Merdiveni Kapılarının Taşıması Gereken Özellikler

Güvenli ve dayanıklı olması genel özellikleri olsa da yangın merdiveni kapılarının taşıması gereken özellikler, birimlerini de içine alan geniş bir çerçevede değerlendirilmektedir. Çünkü burada söz konusu olan sadece yangın kapısının kanadı değildir. Yangın kapısının tüm bileşenleri için belirlenmiş standartlar ve özellikler vardır.

Yangın Merdiveni Kapılarının Taşıması Gereken Özellikler - Uzay Yangın

Bir yangın merdiveni kapısı kendisinden daha fazlarını içermektedir. Kapı contalarından çerçevesine, kullanılan malzemesinden kanadına ve daha da fazlası olarak bir bütün halinde montajına kadar belirli kısımlardan oluşur. Her ne kadar monte eden firma hepsini aynı anda monte etse de, üretimi farklı fabrikalarda ve farklı kalite standartlarında yapılmaktadır. Bu yüzden malzemenin kalitesi kadar montajdaki profesyonel davranış da çok önemlidir.

Kapıdaki herhangi bir düzeneğin bir özelliği değişirse veya işlevini yitirirse tüm kapının etkinliğini ve yangının etkileme derecesini değiştirebilir. Bu nedenler contalar ve sabitleme parçaları gibi arızaların önlenmesi için, her bir kapının ulusal standartlarda belirtildiği gibi monte edilmesi önemlidir. Kapının yapıldığı geniş malzemenin herhangi bir şekilde çatlak veya kırık olmaması yangın anındaki güvenliği arttırmak adına önem arz eder. Bu yüzden yangın güvenliği konusunda deneyimli firmalar ile çalışmanızın yararı muazzamdır.

Yangın Merdiveni Kapısının Bileşenlerinin Önemi

Yangın merdiveni kapısı sadece kapı olarak işlev gören, kapı olarak bilinen ve açılıp-kapanmadı kolay olan bir yapı değildir. Çeşitli bileşenlerden oluşur ve bu uzmanları tarafından önemi daha iyi bilinen bir gerçektir. Kapının kendisini teşkil eden ana kapı veya kanat çukur, çatlak ve kanca vidalarındaki arızalar gibi herhangi bir hasar olmaksızın iyi durumda olmalıdır. İlgili testlerden geçmiş olması ve belirlenen sertifikalara sahip olması gerekir. Çerçevesine sıkıca oturtulması gereklidir. Doğru sabitleme yapılmalı ve kaliteli hırdavat kullanılmalıdır. Yangın merdiveni kapısı olarak etiketlenmesi ve kapalı tutulması gerekir.

Kapı çerçevesinin kapı ile uyumlu olması önemlidir. Testlerden geçmiş olması ve onaylanması gerekir. Doğru malzemelerden yapılmış olması ve kapıya güvenli bir şekilde sabitlenmesi gerekir. Yangında sızdırmazlığının sağlanması için kapı ile çerçevesi arasında boşluk olmamalıdır.

Yangın Merdiveni Kapısının Bileşenlerinin Önemi - Uzay Yangın

Kapı kapatıcı otomatik mekanik bileşenlerinin sağlam ve dayanıklı olmasına önem vermek gerekir. Kendiliğinden kapanan bir kapı mekanizması oluşturmak önemlidir. Kapının kolay açılabilmesini sağlamak hayatidir.

Kapı sertifikasyonunda gerekli olan contaların özelliği de belirtilmektedir.  Contaların kapı, kanat ve çerçeve boşluklarını doldurması gerekir. Menteşeler de aynı şekilde 800 dereceye kadar erime noktası olan yapıda kullanılmalıdır. Yangın sırasında eğilmeyi önlemek için yeterli sayıda menteşe kullanılmalıdır.

Mandalların, kilit karşılıklarının ve kolların kapı ile uyumlu olması, doğru contalar ile doğru yere takılması gerekir. Tahliye için kolay çıkışı sağlamak amacıyla tek elle çalıştırılabilen bir baskı veya döndürme özelliğine sahip olması önemlidir. Kullanım kolaylığı için topuzlar yerine kol tutacakları kullanılmalıdır. TSE tarafından belirlenen yangın merdiveni kapıları nasıl olmalı konusundaki standartlar kesinlikle üretici firmalar ile yangın firmaları tarafından dikkate alınmalıdır.

BLOG