Skip to main content

Yağ Yangınlarında Hangi Tip Söndürücü Kullanılmaz?


Yangınlar kendi aralarında çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Nitekim yağ yangınları, katı maddeli yangınlar, sıvı maddeli yangınlar, gaz maddeli yangınlar ve daha fazlası yangınların oluşumuna sebebiyet verir. Bu noktada özellikle de yağ yangınlarında hangi tip söndürücü kullanılmaz ya da yağ yangınları nasıl söndürülür soruları da fazlasıyla sorulmaktadır. Yazımızın genelinde yangın sınıflarına ve bu yangın sınıflarının nasıl söndürülmesi gerektiğine, yağ yangınlarını söndürmek için ne gibi yöntemlere başvurulması gerektiğine değineceğiz.

Yağ Yangınlarında Hangi Tip Söndürücü Kullanılmaz? - Uzay Yangın

Yağ yangınları daha çok mutfaklarda, restoranlarda, lokantalarda ya da otellerine mutfak alanlarında çıkan yangın tipidir. Bu yangınlar genellikle yağın fazla kızartılması ve ateşin çok alevlenmesinden dolayı meydana gelmektedir. Bu gibi yangınların söndürülmesi için de mutlaka birçok yönteme başvurulur.

Bu tip yangınlarda genel olarak su kullanılmamalıdır. Çünkü suyun E ve F sınıf yangınlarında çok iletkenlik göstermesi yangının büyümesine de neden olmaktadır. Su yerine kuru kimyasal toz ve karbondioksit söndürücülerin kullanılması son derece doğru bir yöntem olacaktır.

Yangın Çeşitleri ve Söndürme Yöntemleri

Yangın eğitimleri kapsamında yangın çeşitleri ve söndürme yöntemleri gibi birçok eğitim içeriği alınarak kişilerin olası yangınlarda nasıl davranması gerektiği bilgisi de verilmektedir. Bu kapsamda özellikle de yangınların çok daha hızlı ve verimli biçimde söndürülmesi amaçlanır.

Belirttiğimiz üzere yangınlar kendi aralarında çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflardaki her bir yangın ise farklı söndürme sistemi tarafından söndürülmektedir. Yangın söndürme sistemleri kapsamında araştırmalar yapılarak hangi yangın türünde ne gibi söndürme sistemlerine yer verileceği bilgisine de varılır. 

Yangın Çeşitleri ve Söndürme Yöntemleri - Uzay Yangın

F sınıfı yangınlar yağ yangınlarıdır. Bu yangınlarda mutlaka kuru kimyasal toz söndürme sistemleriyle birlikte karbondioksit söndürme sistemleri de kullanılmalıdır. Ayrıca mutfak alanlarında tutuşan fritöz ve tavaların söndürülmesi için de yangın battaniyesinin olması gereklidir.

Yangın Söndürücü Maddeler

Yangın söndürücü maddeler olarak birçok maddeden söz etmek de mümkündür. Kuru kimyevi toz sistemler, karbondioksit yangın söndürücüleri, sulu sprinkler sistemler ve daha fazlası yangın söndürücü maddeler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yangın söndürme sistemleri arasında yangınlara en uygun olanını kullanmak da yine yangınların çok daha hızlı ve verimli biçimde söndürülmesini sağlayacaktır. Bu kapsamda son derece iyi biçimde araştırılmalı ve aynı zamanda da yangınlar hakkında bilgi sahibi de olunmalıdır.

F Sınıfı Yangın Söndürme - Uzay Yangın

F Sınıfı Yangın Söndürme

F sınıfı yangın söndürme sistemleri olarak bahsettiğimiz üzere karbondioksit söndürme sistemleriyle birlikte kuru kimyevi toz söndürme sistemleri ele alınabilir. Bu sistemler ile birlikte F sınıfı yangınlar yani yağların yanmasından meydana gelen yangınlar çok daha pratik biçimde söndürülebilir.

Yangın söndürücü maddeler arasında çıkan yangınlara uygun söndürme sisteminin devreye sokulması yangınların daha verimli, hızlı ve pratik biçimde söndürülmesini sağlayacaktır. Durum böyle olunca yangın tehlikeleri de azalacaktır.

BLOG